Yamaç Paraşütü Pilotu Orhan Yeşil İle Alanya Semalarında Uçma Fırsatı Bulduk

Yamaç Paraşütü Pilotu Orhan Yeşil İle Alanya Semalarında Uçma Fırsatı Bulduk

Aralık 7, 2020 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Alanya da Yamaç Paraşütü Tandem Pilotu olarak çalışmakta olan Orhan Yeşil 10 yıldır, Tandem Pilotu olarak uçuşlarını sürdürmekte. Motoru olmadan kanadı olmadan uçuş bir cennette diyerek yaptığı sporu tanımlayan Yeşil, Yamaç Paraşütü hakkında merak edilen sorularımızı yanıtladı.

Alanya’da Yerel Tv kanalında çalışan Orhan Yeşil haber için gittiği bir çalışmasında yamaç paraşütünü tanıtmış ve bir daha bu sporu bırakmamış.

Yeşil,  Orada hem haberi çektim hem de zehirlenmiş oldum. O haberden sonra bir daha yamaç paraşütünün içinden çıkamadım. Diyerek İlk yamaç paraşütü deneyimini anlattı.

Eğitim alan yetenekli bir arkadaş ise 15 gün içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirebiliyor

Paraşüt kullanımı üzerine eğitimler vermeyi sürdürdüklerini belirten Orhan Yeşil, eğitim için gelen arkadaşlar öncelikle yamaç paraşütünün Aerodinamik yapısı ile ilgili bilgiler veriyoruz. Rüzgar hareketleri hava durumu ile ilgili sonra hangi hava koşulunda nasıl bir uçuş olacağını öğretiyoruz. Aslında biz uçmayı havada değil yerde öğretiyoruz. İnsanlara buraya geldiği zaman kardeşlerimiz. Bu işi öğrenmek isteyen genç kardeşlerimiz. Onlara yer çalışması dediğimiz bir eğitim veriyoruz. Bu çalışma içerisinde paraşütü kumandalar yolu ile yönlendiriyoruz. İki kumanda vardır. Paraşütte sağ ve sol kumanda bu kumandalarla paraşütü kontrol etmeyi öğretiyoruz. Kişilerin yeteneğine cesaretine göre değişebiliyor zaman eğer yetenekli bir arkadaş ise 15 gün içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirebiliyor. Yanında birini uçurmak için en az 4- 5 yıl uçması ve bu camia içinde yer alması gerekiyor. Çünkü bizimle konuştukça kendisinde tecrübeli pilotlarla konuştukça kendisini geliştiriyor.

Aslında her uçuş ilginçtir. Her uçuş bir mucizedir.

Heyecanlı Adrenalin dolu bu sporu anlatan Orhan Yeşil uçma tutkusu paylaşırken Yaptığı uçuşlar hakkında yaşadığı ilginç bir anısını paylaşmasını istedik. Orhan Yeşil, Aslında her uçuş ilginçtir. Her uçuş bir mucizedir. Yani ayağınız bin metre boşlukta sallanırken,  bin metre yukarıdan yaşadığınız coğrafyaya bakmak bir mucizedir. Her insana nasip olacak bir şey değil aslında..

En ilginç yaşadığı uçuşu felçli bacaklarını oynatamayan biriyle gerçekleştirdiği uçuş ile yaşlı 83 yaşındaki adam ile yaptığı uçuşlardan bahsetti. 

Yaşlı adamın torunları ve çocukları ile geldiğini anlatırken yaşadığı olayı bizlerle paylaştı. Orhan Yeşil sözlerine devam ederken olayı anlattı. Torunları ile gelen yaşlı adamın torunları dede sen yaşlısın.  Kalp sorun olur falan ölürsün. Öleceksem orada öleyim dedi yaşlı dedemiz ve uçuştan önce gitti abdest aldı. Uçuş kalkış yerinde 2 rekat namaz kıldı. Ondan sonra uçtu. Böyle ilginç şeyler yaşadım. İndik ayağı yere değer değmez eğildi yeri öptü. Boynuma sarıldı. Ağladı falan böyle sakallı yaşlı bir amcaydı.

Diğer uçuş yaptığı engelli kişi ile başından geçen olayı aktaran Yeşil, Engelli konuşamıyordu da oda ağlamıştı yere indiğimizde kendince bana çok memnuniyetini gösteren tavırlar sergiledi.

Yeşil, Alanya Selçukluya Başkentlik etmiş bir şehir. Mübarek bir coğrafyamız var. Bu şehri Paraşütle bin metre yukarıdan görmek çok Muhteşem bir şey çok güzel oluyor.  Bu işte benim hem basında yer alıp hem de paraşütle uçmam bölgeyi iyi tanımam çok memnunum. Alanya’da yaşamaktan çok memnun olduğunu belirtti. Kendini şanslı gördüğünü söyleyerek yaptığı spor hakkında, “Bu spor disiplin ve kurallar sporu her adımda belli bir kuralı var. Paraşütü nasıl katlayacağınızdan nasıl toplayacağınıza kadar kurallar var. Eğitim süreci içerisinde biz bunları öğretiyoruz. Eğitim gören kişilere bu kurallardan birine uyumamanız bir aksaklıkla bir kazaya sebep olur. Normalde dünyadaki tehlikeli sporlar arasında Yamaç Paraşütü geri planlarda kaza olabiliyor diyerek yapılan değerlendirmeler sonucunda Yamaç Paraşütü’nün çok tehlikeli olmadığını bu sporun kurallarının yaşanan kazalarla oluştuğuna değinen Orhan Yeşil hatalar ya da eksik bir uygulamalar neticesinde kurallar konulup uygulanmaya başlanmış

Motoru olmadan kanadı olmadan uçuş bir cennette Cennete bir adım kala da bir Paraşüt

Orhan Yeşil Yamaç Paraşütü ile uçmanın, Motoru olmadan kanadı olmadan uçuş bir cennette, cennete bir adım kala da her insanın ömründe en azından bir defa uçmasını tavsiye ediyorum. Çok değişik bir deneyim. Diyerek her kesin mutlaka bir uçuş gerçekleştirmesi gerektiğini tavsiye etti. Alanya’ya gittiğinizde asla Yamaç Paraşütü ile uçmadan şehirden ayrılmayın. Bizden size tavsiye

Tıkla Paylaş!