ULUSLARARASI PAZARDA YENİ NESİL TEKNE ÜRETİMİNDE ARDA BOAT ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

ULUSLARARASI PAZARDA YENİ NESİL TEKNE ÜRETİMİNDE ARDA BOAT ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Ağustos 29, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Arda Boat’ın kurucusu işletme sahibi Hakan Gümüştekin ile sektör hakkında konuştuk. Yeni nesil tekne sistemleri ve sektörün sorunları hakkında görüşlerini aldık. Yaklaşık 10 yıldır sektörde aktif olarak hizmet sunan Arda Boat, Bursa’da başladığı çalışmalarına yeni dönemde ikinci bir şube olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinde hizmet vermeye başladı. Su sporları tekneleri ve botları üzerine Türkiye’de kaliteli ve ekonomik fiyata çözümler sunan bir firma olan Arda Boat kaliteyi güvenle müşterilerine sunuyor. Fiber tekne hakkında merak edilen sorular ile kısa bir söyleşi yaptık. Hakan Gümüştekin mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak yeni çırakların yetişmesinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

En ekonomik kaliteli çözümler sunan Arda Boat, tekne ve bot sahibi olmak isteyenler için yeni nesil tekne üretiminde başarılı.

Arda Boat yeni sistem uygulamaları ile tekneler üreterek su sporları için tercih edilir yeni modeller geliştiriyor. Hakan Gümüştekin’den çalışmaları hakkında bilgi aldık. Yaklaşık 10 yıldır faal olan firma sektöre Bursa’da başladı. Dördüncü seneden sonra yoğun bir talep üzerine ikinci bir şube olarak Antalya Manavgat’a çalışmalarını sürdürüyor. Hakan Gümüştekin,  şu anda yaptığımız balıkçı teknelerinden su sporlarına uygun teknelerden botlardan iddia ediyoruz ki şu an Türkiye Cumhuriyeti’nde bizden daha iyi ve kaliteli tabii ki vardır da bizim gibi kaliteli olup da bu kadar ucuz tekne ya da bot yapan yoktur. Bot sektörüne gireli dört sene oldu; iyi ki de girmişiz. Çok yerden de tehdit aldık. Niye bu sektördesiniz diye sitem edenler oldu. Ama tatlı tehditler bunlar. 

İddialı projelerle ve yeni fikirlerle kendini revize eden Arda Boat uluslar arası pazarda olmayı planlıyor.

Hakan Gümüştekin ileri yönelik hedeflerinden bahsederken, biz daha yeni marka konumuna geçtik. Üç yıl oldu markayı tescilliyeli. Bundan sonraki projelerde Lübnan projesi var. Almanya projesi var. Oradan da istekler var onları yaptığımız zaman zaten bir dünya markası olmaya yolunda ilerleyeceğiz. Şu anda Türkiye’de bir markayız. Konsept olarak daha çok su sporlarına yönelik çalışıyoruz. Balıkçı teknelerimizde var ama mesela bizim 6 – 70 banana teknelerimiz var sporları için kullanılır. Banana teknelerimizde çok iddialıyız. Konsept olarak görünüş olarak, şu anda Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir tekne; bir alan ertesi sene ikincisini alıyor.

Sektörün kanayan yarası yeterli çırak yetişmemesi yeni nesil ustaların yetişmesi şart

Sektör olarak yaşanılan sorunlara değinen Hakan Gümüştekin, öyle bir yaraya dokundunuz ki şu anda bizim en büyük sıkıntımız. Bu sektörde adam yetişmemesi; yani büyüklerin ailelerin çocuklarını denize yönlendirmemesi bir problem. Okusunlar, evet gitsinler mesela meslek liselerinde okusunlar. Denizcilik okullarında okusunlar. Oradan bize staja gelen öğrencilerimiz var.  Bu işi severek yapmayı öğrensinler. Yani Türk milleti öyle bir alışmış ki artık yani ben masanın başında oturayım. Hiçbir iş yapmayayım. Para kazanayım. Böyle bir şey yok. Ben 48 yaşıma geldim. 16 yaşımdan beri çalışıyorum.  Hiç yılmadım yılmayacağımda. Bu sektöre adam yetiştirilmeli aslında devletin bu sektöre bir el atması gerekiyor, diyerek yeni nesil usta yetişmemesi hakkında konuştu. Çalışanların ücretlerinin asgari ücretin iki katı ve daha fazla olduğunu belirten Hakan Gümüştekin, Sektörde yeni nesil üretici çalışan yetişmiyor.  Meslek okullarının yetersiz sayıda olması üretici açısından büyük sorun. Türkiye’de kanayan bir büyük yara. Sadece kendi sektörüm içinde konuşmuyorum bu gün araba sektöründe çırak yetişmiyor. Bir çırak almaya kalksanız annesi babası benim evladım ezilmesin derdinde. Benim de çocuğum var. Ben de çocuğumu yeri geliyor 10 yaşındaki oğlumu atölyeye getiriyorum. Okusun aynı zamanda da öğrensin istiyorum.   Bence Türkiye’de Meslek liseleri çok azaldı biliyorsunuz. Azalmaması lazım. Daha çok arttırılması lazım yani denizcilik, otomobil sektörü olsun. Yani Türkiye’de şu an adam yetişmiyor.

Türkiye’nin asıl ekonomisini düzenleyen Turizm. Turizm deniz turizmi üzerine yoğun bir talep var.

Türkiye’de ekonomiye büyük bir katkı sağlayan Turizm büyük bir önem taşıyor. Hakan Gümüştekin, mesela tekne camiasından konuşalım ben sektörde olduğum için hep oraya geliyorum. İnsanlar şunu bilmiyorlar; Türkiye’nin  asıl ekonomisini düzenleyen tarafı turizm. Turizm demek, deniz demek; deniz demek, tekne demek. 3 tarafı denizlere kaplı bir ülkede yaşıyoruz ve bizim insanımız denizi sevmiyor, balık tutmayı sevmiyorlar. Bunları sevdirmemiz lazım. Bunlarla alakalı bir şeyler yapmamız lazım. Yani temelden girmemiz lazım. Evet, balık tutsun ama balık tutarken bu tekneyi kimin yaptığı önemli bu tekneyi yapan insanlar nerede onları araştırsınlar. Çocuklarını buralara versinler yetiştirelim.

Arda Boat Miami ile başladığı yurt dışı tekne satışlarına yeni hedeflerle uluslararası pazarda.

Arda Boat olarak Türkiye’nin tamamına hizmet veren firma. Yurt dışına yaptığı ilk satış Amerika’da yaşayan bir beyefendi ile. Manavgat’ta tanıştığı Amerikalı bir tekne sahibine ABD’nin Florida eyaletine giden bir bot satışı yapmış ilerde Almanya’ya ve Lübnan planları ile uluslara arası pazarda olma yolunda ilerliyor.

Fiber tekne bir ahşap tekneden daha güvenli?

Son dönemde neden Fiber tekneye taleplerin daha yoğun olduğu merak edilen konu hakkında bilgiler aldık. Hakan Gümüştekin, fiber tekne bir ahşap tekneden daha güvenli. Neden daha güvenli? Sağlamlık bakımından teknenin de bir kişisel bakımı var. Mesela ahşap tekneyi her yıl karaya çekmek zorundasınız. Onun bakımını yapmak için ama fiber teknede böyle bir şey yok. Fiber tekneyi suya attığınız zaman. Uzun yıllar kullanabilirsiniz. Suyun üstünde de temizliğini yapabilirsiniz. Hiçbir sorun olmaz ama ahşap tekne öyle değil Allah kimsenin başına vermesin. Kaza olduğunda ahşap teknenin darbeli bir şekilde çok daha fazla hasar görmesine sebep olabilir. ama fiber teknenin emici özeliği olduğu için güvenlik açısından fiber tekne.. Çünkü Avrupa’da şuan yapıyorlar Türkiye’de yok inşallah burada da olur. Eğer karbon fiber yapmaya başlarsak o daha güvenli olacak.

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkedeyiz; peki neden tekne almalı, nasıl bir tekne seçmeliyiz?

Tekne olarak tercih edilen aslında şöyle cevabı kendiniz veriyorsunuz yani üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz; fakat insanlarımız denizi sevmiyorlar. Denizi sevdiğin zaman tekneyi seversin. Yani teknedeki huzuru başka bir yerde bulmak mümkün değil. Teknede huzura çıkarsınız yalnız. Teknenin üzerinde balık tutarsınız. Ailenizle çıkarısınız, şu an internet ortamında yaşıyorsunuz biliyorsunuz, bir pazar günü bir hafta sonu ailenizle beraber. Tekneyle çıktığınızda İnternet ortamından uzaklaşmış oluyorsunuz. Bu, aile için de spor oluyor sizin için de spor oluyor. Spor amaçlı da düşünebilirsiniz, hobi amaçlı da düşünebilirsiniz. Balıkçılık da düşünebilirsiniz o yüzden bence tekne.

İnternet üzerinde Arda Boat olarak web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından erişim kurabileceğiniz Arda Boat kaliteyi güvenle sunan hizmet seçenekleri ile tekne almak isteyenlerin danışacağı adres. 0536 060 66 27 den bana ulaşabilirler. Arda Boat yeni tekene üretiminde uyguladığı iş modelinde Hakan Gümüştekin, motor bölümü olarak Dk Marin ile iş birliği yaparak bu işi yapıyoruz. Dk Marin’de sayın Davut Kurt bu sektörde Manavgat’ta ve Antalya bölgesinde ve Türkiye’de başarılı bir isim yeni jet ski olarak, Yamaha ve Sea Doo imalatını yapıyoruz, denizi keyifli bir hale getirmek için yeni tekne sahibi olabilirsiniz.

Hakan Gümüştekin’e. mütevazi atölyesi ve uygulama alanlarına bizi konuk ettiği teşekkür ederiz. Yeni model tekneler için ekonomik çözümlerle Arda Boat tercih edilir bir marka çalışmalarında başarılar dileriz.

Tıkla Paylaş!