SİNGAPUR’DA SULTAN TRADITIONAL  TURKISH RESTAURANT

SİNGAPUR’DA SULTAN TRADITIONAL TURKISH RESTAURANT

Ocak 23, 2020 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Kültür Sanat Editörümüz Selma Kılınç, Singapur gezisi sırasında ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olan Sultan Traditional Turkish Restorandaydı. Singapur’da hizmet veren Dünyaya Türkiye’nin lezzetlerini ve kültürünü sunan Sultan Geleneksel Türk Restoranda damaklarda unutulmaz bir tat bırakan yemekleri ile beğeniliyor. Sultan Geleneksel Türk Restoranda lezzetin sırrı Cemal ustada saklı, Cemal ustayı iş başında yakaladık.  Halk arasında “Şef Jamaal” olarak da bilinen Cemalettin Tonga, Singapur’da 17 yıldır yaşıyor. Şef Jamaal, Singapur’da ünlü restoranların şefi olarak nam salan en ünlü Türk şeflerden biri. 

Selma Kılınç : Merhaba nasılsınız.

Cemalettin Tonga : Cemal ustanın ocak başına hoş geldiniz.

Selma Kılınç: Şuan ne hazırlıyorsunuz.

Cemalettin Tonga :  Ocak başını akşam servisine  hazırlıyorum. Akşam servisi çok hareketli geçiyor.

Selma Kılınç: Çok güzel bir mekan hazırlamışsınız. Sultanlara yakışır bir yer olmuş.

Cemalettin Tonga :  Elimizden geleni yapıyoruz. Türk mutfağını Türk geleneğini Singapur’da yaşatıyoruz.

Selma Kılınç: Evet restoranınızda Türk mutfağını geleneğini çok başarılı bir şekilde sunuyorsunuz. Türk motiflerini ve geleneklerini taşıyan simgelerini de Singapur’a taşımışsınız.

Restoranın duvarlarında asılı oryantalist tablolar, çini ve cam süslemeleri keyifle seyretmek mümkün. Türk motifleri ile bezenmiş çini masalar ve duvarlarda çerçevelenmiş resimler özel tasarım panolar  mekana farklı bir özellik katmış.

Cemalettin Tonga: Elimizden geldikçe Türk kültürünü burada insanlara tanıtıyoruz. Gerçekten otantik klişe dediğimiz Türk yemeklerini sunuyoruz. Gelenler çok memnun kalıp takdir ediyorlar. Bizim kültürümüzün biliyorsunuz yemek kadar hizmette çok önem veriyoruz. Elimizden geldiğince en iyi şekilde ağırlıyoruz konuklarımızı.

Selma Kılınç: 2 aydır seyahatteyim Singapur’a da bu sabah geldim. Burada Türk çayı ikramınız çok iyi oldu benim için. 2 aydır çay içememiştim. Sigara böreğiniz bir harika olmuş ve yanında humus ikramınız çok lezzetli. Humus Mersin yöresinin humusu mu?

Cemallettin Tonga: Evet mersinin humusu ve yufka sigara böreği sunduğumuz ikramlarımızdan.

Selma Kılınç: Çok güzel ellerinize sağlık

Cemallettin Tonga : Afiyet olsun

Selma Kılınç: Singapur nerden geldiniz nasıl bu işe başladınız.

Cemalettin Tonga : Aşağı yukarı 17 senedir Singapur’dayım. Aslında daha önceleri Singapur deseniz bana sorsanız hiç bilmiyordum, Singapur hakkında bir bilgim yoktu. 18 sene önce Singapur’un bu kadar popülerliğini ve bilinirliği yoktu. Haritada bir nokta gibiydi. Bir arkadaşımız Singapur’da bir restoran açtı.  Mersinde uzun yıllar bu işlerin içindesin. Bize menüde yardımcı olmanızı istiyoruz dediler. O sıra askerliği yeni bitirmiştim. Arkadaşıma yardımcı olmak ve özellikle Türk mutfağını Singapur’da tanıtmak istedim. Yurt dışındaki mutfağımız daha farklı olsun istedim.

Selma Kılınç: Burada ne tür yemekler yapıyorsunuz.

Cemalettin Tonga : Restoranımızda Türk yemekleri olarak, kuzu inciğinden, kuzu tandıra, Menemenden ocak başı et yemekleri ne kadar bir çok yemek çeşidi menümüzde yer almakta.

Selma Kılınç: Singapurda en popüler olan yemeğiniz nedir

Cemalettin Tonga : Sultan Türk kafe restoranın meşhur olmasında, Tandır ve fırında incik en çok sevilen tercih edilen yemeklerimiz olmuştur. Birde künefe ve Maraş Dondurması çok sık tercih ediliyor.

Selma Kılınç: Singapur’a özgü bir yemek pişiriyor musunuz

Cemalettin Tonga : Yok biz sadece Türk mutfağını sunuyoruz müşterilerimize bizde genel olarak her şey baharatlarımız dahil hepsini Türkiye’den getirtip tamamen Türk kültüründe, Türk tadında, Türk yemekleri yapıyoruz.  Türkiye’den gelen konuklarımıza özel Singapur tatlarından sunuyoruz. Tatlılarımızı ve dondurmamızı,  Maraş dondurması çok beğeniliyor.

Selma Kılınç: Türkiye’ye çok sık gidip geliyor musunuz?

Cemalettin Tonga : Fazla sık gitmiyorum iş yoğunluğu malum. Fakat her yıl 1 ay kalıyorum Türkiye’de. Ben Singapur’da evlendim çocuğum burada doğdu büyüdü. Fakat onu Türkiye’de Mersinde bir devlet okuluna gönderdim. Türkiye’de okusun Türkçe öğrensin kültürümüzü birebir yaşasın diye.  Benim eşim Malezyalı burada da bir ailem oldu Türkiye’de alilerimiz bizlere sahip çıkıp ilgileniyor.  Burada da öyle birbirimizi tamamlıyoruz.

Selma Kılınıç: Çok güzel bir seçim olmuş kültürü birebir deneyimlemek ve değerlerimizi taşımak önemli bu konudaki görüşünüz için tebrik ederim sizi. Ben 2 aydır orta Asya gezisindeyim özellikle yemek konusu çok önemli. Nereye gitsem hangi sokağa girsem yemek var ama benim dikkatimi çeken ekmek hiç yok.

Cemalettin Tonga : Evet öyle Asya bölgesinde genellikle pirinç çok genellikle Asya toprakları pirinç yetiştiriciliğinde çok faal burada kahvaltıda dahil Pirinç yenir. Bizim Türkiye’deki kültürümüz ekmek için nasılsa bu bölgede de pirinç üzerine kurlu yemek kültürleri. Baktığımızda Asya bölgesi Çin, Malezya, Hindistan, Endonezya, Tayland genel olarak hepsinin yeme içme alışkanlığında ekmek kültürü yok.

Selma Kılınç: Çocuğunuzu Türkiye’de okula gönderdiğinizi söylediniz bu konuda sizi taktir ediyorum. Oğlunuzu Türk kültürünü öğrenmesi ve dilini bilmesi için böyle bir seçim yapmanız çok güzel şu an kaç yaşında

Cemallettin Tonga: Şuan oğlum 9 yaşında Bir çok dile hakim oldu. Buradaki okullarda Çince İngilizce ve diğer dillerde hakim fakat oğlum Türkiye’ye gittiğinde yabancılık çekmesin Türkçeyi bilsin istedim. Singapur’da Türkçe konuşması ve okulda eğitim alma olanağı yoktu. Bu nedenle 1 yıllığına oğlumu Türkçe öğrensin kültürümüzü tanısın diye Mersinde ailemin yanına okula gönderdim.  Şu anda konuşma okuma ve yazmada Türkçeye hakim. Dönem dönem Türkiye’ye ziyaretleri oluyor.

Selma Kılınç: Bu konu çok önemli yurt dışında yaşayan Türklere sesleniyorum kültürünüzü Türkçeyi mutlaka çocuklarımıza öğretilelim. Eşiniz Türkçe biliyor mu?

Cemallettin Tonga: Eşimde Türkiye’de kaldı oğlumun eğitimi sırasında. Eşim 3 dili rahatlıkla konuşabiliyor. Onun için Türkçe öğrenmek zor olmadı. Okul dönemi Oda Mersinde kaldı.

Selma Kılınç : Çok teşekkür ediyoruz size bizi konuk ettiğiniz için çok güzel bir yer burası Singapur’a gelenlere tavsiye ederim. Mutlaka yemek yemeye size gelmeliler.

Cemallettin Tonga: Biz teşekkür ederiz. Bir gün yolunuz Singapur’a düşerse sizleri bekleriz. Buyurun çayımızı kahvemizi ikram edelim size. Özellikle uzak doğuda yemek sıkıntısı çektiğiniz zaman Türk yemeklerimiz ile konuklarımızı bekleriz.

Tıkla Paylaş!