SARIBEYLER TURİZM DERNEĞİ ORGANİK TARIM GRUP SERTİFİKASI İÇİN ÇİFTÇİ ZİYARETLERİNE BAŞLADI

SARIBEYLER TURİZM DERNEĞİ ORGANİK TARIM GRUP SERTİFİKASI İÇİN ÇİFTÇİ ZİYARETLERİNE BAŞLADI

Eylül 26, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Çiftçilerin organik tarım grup sertifikasından yararlanması için çalışmalarını başlatan Sarıbeyler Turizm Derneği 24 Eylül Cuma günü sertifikasyona katılmak isteyen çiftçilerin listesini oluşturmak amacıyla toplantı yaptı. Dernek Sarıbeyler ve Yeşilhisar mahallelerinde çiftçilerle buluştu. Dernek başkanı İsmail Coşkun Aydemir, dernek kurucu üyelerinden Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşlemeciliği Programı Öğretim Görevlisi Meziyet Narin’in katıldığı toplantıda dernek adına organik tarım grup sertifikasyonuna katılmak isteyenlerle görüşüldü. Organik tarım için ev yapımı ilaç listelerinin dağıtımı yapıldı. Çevre kirliliğini önleyen organik tarım bölgede yaygınlaşacak. Organik üretimde biyolojik ilaçlama yapılacak, çalışma ile çevre korumasının desteklenmesi hedefleniyor. Sarıbeyler Turizm Derneği geleneksel üretim giderek azalsa da eski doğal yöntemleri kullanan Sarıbeyler’de sürdürülebilir turizmin altyapısının oluşturmasında çalışmalarıyla katkı sunuyor.

Sarıbeyler turizm derneği olarak yörede üretimde yok olmaya yüz tutmuş kadim bilgilerin kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sunmak amaçlanıyor. Yörede kırsal turizmin sürdürülebilirliğinin alt yapısının oluşturulması için çalışıyor. Projelerden bahseden Öğretim Görevlisi Meziyet Narin organik tarımın yaygınlaştırılması konusunda çalışmalıyız diyerek geleneksel beslenme kültürü ve el sanatlarının geliştirilebilmesi için hayvansal ve zirai üretimde doğal yöntemlerin kullanılması gerektiğini vurguladı. Sürdürülebilir turizm için organik üretimin önemine dikkat çekti.

Bölgeye özgü armut üretimi için özel çalışmalar geleneksel üretim yöntemleri ile gerçekleştiriliyor.

Sarıbeyler Turizm Derneği başkanı emekli öğretmen İsmail Coşkun Aydemir Organik tarım grup sertifikası almak için çalışmaya katılmak isteyenleri ziyaret edip isim listesi oluşturuyor. Dernek başkanı İsmail Coşkun Aydemir Sarıbeyler’e 1980’de öğretmen olarak gelip bölgeye yerleşmiş. 1994’de emekli olan Aydemir’in en büyük uğraşı meyve yetiştiriciliği olmuş. Meyve fideleri aşılayarak bölgeye özgü meyveleri geleneksel yöntemlerle ürettiğini anlattı. İsmail Coşkun Aydemir, Babaannem vardı rahmetli, buradan zamanında Balıkesir’e eşekler ile armut satmaya gidilirmiş,  para kazanırlarmış; ama biz şimdi o armutları satmayı bıraktık, nasip bile olmuyor yiyemiyoruz. O armutlar yok oldu köyümüzde. Ben kendi imkânlarımla 60 tane ağaç yetiştirdim. Bu yıl ya da öbür sene elimdeki ağaçlar verime geçecekler. Arkadaşımız Hüseyin Taşdemir Bey de bu ağaçların fidan satıcılığını yapıyor. Geçen yıl başladı, bu yıl da yapıyor. Sarıbeyler Armut fidanı yetiştirilmesine öncülük yapıyor, diyerek fide ve tohum üretimi yaptıklarını söyledi.

Dışarıdan alınan tohumlar ve fideler mahsul vermiyor.

Dernek başkanı İsmail Coşkun Aydemir dışarıdan aldıkları fidelerin ve tohumların mahsul vermediğine dikkat çekti. Dışarıdan aldıkları fidelerin kuruyup meyve vermediklerini görünce kendi fidelerini yetiştirerek bölgeye özel ürünlerin üretimini geliştirmeyi hedefliyorlar.  Sarıbeyler’e özgü ürün çeşitliliğine değinen Aydemir, halk arasında dikenli iğde olarak bilinen hünnap meyvesinin ekonomik değerinin yüksek olduğuna değindi. Kuru ve yaş olarak satışta olan hünnap bölge için değerli bir ürün. Trabzon hurması cennet meyvesi olarak adlandırılan ürün her sene iyi ve kaliteli verim verdiğini söyledi. Diğer meyvelerden erik, muşmula, ayva, nar gibi meyvelerin Sarıbeyler’de üretildiğini anlattı.  İsmail Coşkun Aydemir, bu ürünleri yetiştirenler bize pazar lazım diyorlar dedi. Pazar aslında çok; bence önemli olan üretmek diyerek konu hakkındaki görüşlerini anlattı.

Organik ilaçlamanın çiftçiye öğretilmesi ve uygulamalar yapılması büyük bir gereklilik sağlıklı gıda üretmek istiyoruz.

Yöresel fidan üretimi için çalışmalar yürüten fidan yetiştiricisi Hüseyin Taşdemir, Yerli ilaçlama… Vatandaşlara bu yerli ilaçlamayı öğretmenizi istiyoruz. Bunlar çok önemli. Zirai donanımdan alınan ilaçlar hastalığımızı çok tehdit ettiği için bu meyvelerde ille kalıyor. Özelikle organik ilaçlama organik üretimin yaygınlaşmasını öğretilmesini istiyoruz. Dedi. Organik tarımın gerekliliğini vurgulayan çiftçiler. Yetkililerin aktif eğitimler vermesini önemsiyor.

Domates çiftçi için büyük kayıp oldu. Pazarda satış değerini görmedi, üretici tarlaları ekmiyor. 

Üretimde yetersiz kalındığına ve satışların maliyetleri kurtarmadığına değinen üretici Müge Saldık pazara ulaşamadıklarını ve üretim maliyetlerini düşüremediklerine dikkat çekti. Müge Saldık, daha eskiden köyümüzde domates üretiliyordu. Sonra üretim oldukça alım fiyatları düştü. Satış da kurtarmadı millet de ekmedi. Hayvancılık yapılıyor, mısır ekiliyor şimdi. Hayvancılıkta yem pahalı üretici üretiyor, kendi ihtiyacı kadar, fazlasını üretse de almaya talep olmuyor. Pazara ulaşamıyoruz, diyen Müge Saldık pazarlama konusunda yaşadıkları problemlere değindi.

 Sarıbeyler’de organik enginar üretimi ekonomik değeri ile pazarda yerini buldu.

Sarıbeyler eşrafından Taner Sarı farklı ürün çeşitleri ile bölgede yenilik getirdiklerini anlattı. Ekonomik değeri yüksek olan enginar ürünü üzerine çalıştıklarını söyleyen Taner Sarı, şu anda bölgede bir değişikli olsun dedik. Mısır, fasulye türü ekiliyor. Biz iki yıldan beri enginar denemesi yaptık. Enginar dikip ektiriyoruz ve oldukçada iyi verim alıyoruz. Çünkü İzmir bölgesinde bittiği anda enginar Mayıs 15 gibi sıcaktan dolayı bitiyor. Bizim bölgede çıkmaya başlıyor. Ara ürün olarak pazarda yer buluyor. Onun için biz köylüye arkadaşlara enginar dikmelerini tavsiye ediyoruz. Biz ekonomik olarak da verimini de aldık. Denedik Bayrampaşa cinsi ekmek şartıyla… Pazar sorunu da yok; İstanbul’dan İzmir’den gelip alıyorlar. Ekonomik anlamda mısırı ve yoncayı ikiye üçe katlayabilir, diyerek stratejik ürün denemeleri uyguladıklarına değindi. Organik üretimi özellikle uyguladıklarını söyleyen Taner Sarı, ürünün olmazsa olmazı hayvansal gübreler. Hayvansal gübre ile yapıyoruz, diğer gübre atmıyoruz kesinlikle kış ürünü olduğu için ilaç kullanmıyoruz. Diyen Taner Sarı enginarın organik olarak ürettikleri ürün olduğunu söyledi.

Sarıbeyler Turizm Derneği; geleneksel beslenme ve el sanatlarının geliştirilebilmesi için hayvansal ve zirai üretimde doğal yöntemlerin kullanılması gerektiğini böylelikle uzun vadede sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi sağlanacağını belirtiyor. Dernek sürdürülebilir turizm için çalışmalarını yürütüyor. 

Tıkla Paylaş!