PANDEMİ DÖNEMİNDE EBEVEYN ÇOCUK İLİŞKİLERİ NASIL OLMALI ?

PANDEMİ DÖNEMİNDE EBEVEYN ÇOCUK İLİŞKİLERİ NASIL OLMALI ?

Haziran 3, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Baştürk danışmanlığın kurucusu ve sahibi Gülten Baştürk ile beraberiz. 94 yılında aile danışmanlığı ve eğitimi alanında çalışmalarına başladı. Gülten Baştürk’ün uzmanlık alanları Gebe, Lousa, Anne, Bebek ve Çocuk ilişkileri eğitimi danışmanlığı, İlişki Bağımlılığı EFT, NLP, Regresyon ve Yaratıcı Drama atölye çalışmaları. Yaptığı çalışmaları ile tanınan konuğumuzla birlikte Anne – Baba çocuk ilişkileri ve aile tutumları hakkında sohbet ettik. Konuğumuza okurlarımızın ve takipçilerimizin merak ettiği soruları yönelttik.

Özellikle son dönemde yaşanılan Covid-19 pandemisi nedeniyle tam kapanmaya geçen Türkiye’de yeni yeni serbestlik uygulamalarına geçildi. Konu hakkında Gülten Baştürk’ten aile ilişkileri ve uygulanması gereken tutumlar hakkında bilgi aldık.

Gülten Baştürk kurumsal eğitmenlik ve aile danışmanlığı çalışmaları ile yaratıcı drama atölye uygulamalarını sürdürmekte NLP, EFT ve regresyon uygulamaları ile danışmanlık hizmeti vermeyi son dönem çalışma şartları gereği internet ve telefon görüşmelerini aktif kullanarak sürdürdüğünü anlattı. Birebir eğitimler ve özel planlamalar dışında önlem alarak çalıştığını belirten konuğumuza öncelikle teşekkür ediyoruz.

Aile içi ilişkiler hakkında merak edilen soruları yönelterek sohbet etme fırsatı bulduk.

Aileler çocukları ile evde kaliteli zaman geçirmek için evde neler yapmalı, önerilerini almak isteriz?

Aileler çocukları ile birlikte daha yakın ilişkiler içinde olmalı, çocukları ile oyun oynamalı birlikte çocuklarının yaş durumuna göre masallar anlatmalı biraz daha televizyon ve tabletten uzak, bilgisayardan uzak etkinlikler düzenlemeli. Oyunlar oynayabilirler beraber, bulmaca çözebilirler, evcilik oynayabilirler. Ailenin biraz oyunlar ile ilgili oyun dağarcıklarını geliştirmeleri güzel olur. Bir de göz göze sohbet etmeli aileler çocuklarıyla.

Göz teması ne kadar önemli ilişkilerde?

Göz teması çok önemli; çünkü bir çocuk bu şekilde dinlendiğini anlar. Bir çocuk anneye ya da babaya soru sorduğunda yetişkinler başka yere bakarak cevap veriyorsa çocuk dinlenmediğini ve ilgilenilmediğini hisseder. Çocuğun seviyesine inip boy ve aynı hizada göz seviyesine gelip göz göze iletişim yapıldığında anlaşıldığını hisseder.

Aşırı kontrolcü ebeveynler için neler önerirsiniz?

Aşırı kontrolcü ebeveynler için öncelikle kendilerini kontrol etmeyi öğrenmelerini öneririm. Ebeveynler önce kendi düşüncelerini, kendi duygularını kendi davranışlarını kontrol etmeliler. Kendilerini kontrol edemeyen kişiler daha çok karşısındakileri kontrol eder. Sürekli çocuklarına karşı aşırı kontrolcü oldukları için aşırı kontrol olduğu zaman çocukta nasıl olsa kontrol onda deyip sorumluluk almayan bir çocuk olur. Çünkü kontrol sürekli ebeveynlerdedir.

Bundan dolayı daha sorumsuz gençler mi yetişiyor sizce?

Tamamen öyle diyemeyiz. Ancak etkisi var deriz.

Pandemiden dolayı uzunca bir süre evlerde kapalı kaldık. Şimdi yeni bir döneme giriyoruz. Her yer açılıyor, insan ilişkileri için ne önerirsiniz?

Evet, pandemide hepimiz kapalı kaldık bir dönem ve açıldığımızda, burada dengeyi kurmak çok önemli. Hani sanki hastalık hiç yokmuş gibi davranmak da sakıncalı. Sanki açık havada çok fazla risk alacakmışız gibi korkmakta aynı şekilde sakıncalı burada dengeyi iyi tutturmamız gerekir.  Yine eşimizle dostumuzla açık havada rahatlıkla görüşebiliriz. Evde görüşeceksek eğer kişi sayısı çok fazla olmadan az kişiyle ya da açık havada balkonda görüşebiliriz. Tabi çok kalabalık olmaması çocukların çok kalabalık ortamlara sokulmaması çok iyi olur. Bir de sanki pandemi varmış gibi bazı hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz tabi bunda aşırıya kaçmadan. Yani dışarıdan geldiğimizde tüm giysileri yıkayarak değil, ellerimizi yine yıkayarak yine sosyal mesafeye dikkat ederek, yine tanımadığımız herhangi bir hastalığı olup olmadığını bilmediğimiz. Kişilerle ilgili temaslarımızda yine maske takarak yine dışarı çıktığımızda kalabalıklarda yine maske takarak, sosyal mesafemize yine dikkat ederek yapabiliriz.

Pandemiden dolayı şimdi önümüzde açılacak her yer anne babalara ne önerirsiniz? Gençlere nasıl davransınlar? Gençler biliyorsun ki bu serbestliğe birden koşarak gidecekler.

Şimdi burada anne babalar gençlerle olan iletişimlerini tekrar yeniden yapılandırmalı; yani bu biraz daha iletişimle ilgili bir konu. Anlatmalılar… Gençler de gerçi bilgisiz değil daha bilgili bizlerden daha çok şey biliyorlar. Sosyal medyayı bizden daha etkili kullanıyorlar. Burada gençlerle ailelerin arasındaki iletişimin dengeli ve sağlıklı olması önemli… Birlikte etkinlikler düzenlemeliler. Birlikte oturup ailece sohbetler yapılmalı. Kararlar ortak alınmalı birlikte açık havada etkinliler düzenlenmeli. Aileler çocuklarını kültürel sanatsal faaliyetlere yönlendirmeli bu şekilde olursa iletişimleri daha etkili ve daha kaliteli olur.

RÖPORTAJ: GÖNÜL ŞEKER

Tıkla Paylaş!