OSMANLI’DA RAMAZAN GELENEKLERİ

OSMANLI’DA RAMAZAN GELENEKLERİ

Nisan 27, 2022 1 Yazar: BETÜL DÜNDAR

RAMAZAN; Kuran’ı Kerimin nazil olmaya başlaması ile şereflendirilmiş, oruç ibadetinin yerine getirildiği, 9. kameri aydır. İnsanlara doğru yolu gösteren ve hakkı batıldan ayıran Kuranın indiği aydır. Bu ayda oruç tutulması emredilmiştir.
RAMAZAN AYI NEDEN ÖZELDİR?
Mukabele, teravih namazı, itikafa girmek ve fitre vermek bu aya mahsus ibadetlerdir. Ramazan sabır, merhamet, rahmet, bereket ve hoşgörü demektir.
OSMANLIDA RAMAZAN
600 yıl hüküm süren osmanlı devletinde ramazan ayı çok başka bir yere sahipti.
“Merhaba, merhaba, Ya Şehri Ramazan” şükür yine geldi mahu mübarek, kamu dostlar ile olsun tebarek.
Özenle hazırlıklar yapılırdı. Önemli hazırlıklardan biri de Ramazan’ın ilanıydı. İllerde kadı veya müftülerin başkanlığında birer heyet kurulup yüksek bir tepeden ayın durumu gözetlenirdi. Ramazan hilali görünür görünmez camilerin kandilleri yakılır, top atılır ve davulcular mahalleleri dolaşmaya başlardı.
TEMBİHNAME; Osmanlı padişahları, ramazandan birkaç ay önce bu mübarek ayın rahat ve huzurlu bir biçimde geçirilmesi için bazı kurallar koyar ve bunları halka duyururlardı.
ZİMEM DEFTERİ; Sınıf eşitsizliğinin tamamen ortadan kalktığı mübarek bir aydır ramazan. Zengin olanların ihtiyaç sahibi olanlara kimliklerini belli etmeden yardım etmeye çalıştığı bir aydır.
HIRKA_İ SAADET MERASİMİ; Ramazan ayının on beşinci günü geldiğinde padişah ve devlet erkanı Hırka _i Saadet dairesinde bulunan peygamberimize ve yakınlarına ait olan mukaddes emanetleri ziyaret ederlerdi.
NARH DEFTERİ; Ramazan öncesi fiyat rekabetinin olmaması ve halkın alım gücünün azalmaması için sabit bir fiyat belirlenir ve bütün ihtiyaç maddelerinin satışı buna göre gerçekleştirilirdi.
ARİFE ÇİÇEĞİ; Osmanlıda bayramların bilhassa çocuklar için ayrı bir yeri vardı. Bayramlıklarıyla sokakta gezen çocuklara “arife çiçeği” denirdi. Osmanlıda gelen “arife çiçeği” kavramı; bayramdan birkaç gün önce yapılan alışverişin ardından çocukların sabırsızlanarak giysilerini bayramdan bir gün önce, yani Arife Günü, giyerek dolaşması olarak tanımlanır.
“Yöneldi gitmeye yoktur kararı gelin ağlaşalım biz zarı zarı elveda Ya Şehri Ramazan elveda.”

Tıkla Paylaş!

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.