MUCİZEVİ BİTKİLERİN TOHUMLARINDAN İLAÇ ÜRETİMİ YAPILIYOR

MUCİZEVİ BİTKİLERİN TOHUMLARINDAN İLAÇ ÜRETİMİ YAPILIYOR

Eylül 21, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Mucizevi bitkilerin tohumlarından etken madde üretilecek. Şifalı bitkiler ile yaptıkları çalışmaları yakından takip edilen Balıkesir Edremit’teki Kalenaturel gurubundan Eczacı Filiz ÖZLER ile yeni teknik ekstrakt yapımında, bitki tohumlarından ilaç etken maddesi üretimi hakkında bilgiler aldık. İlk kez tohumdan ilaç üretimi çalışmasını geçekleştireceklerini belirten Eczacı Filiz ÖZLER projelerinde semizotu ile ilgili çok özel bir çalışmayı başlattıklarını söyledi. Semizotu birçok sebze gibi içeriğinde bazı kimyasal bileşiklerden dolayı kanser, kalp damar, şeker, yüksek tansiyon ve ülser gibi birçok hastalıkların önlenmesinde etkili olduğu biliniyor.  Kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarının yanında semizotunun, beyin gelişimine yardımcı bir bitki.  Tohumdan etken madde üretimi ile çok özel bir çalışma uygulanmaya başlandı.

İlaç etken madde üretiminde ve ekstrakt üreticisi olan Kalenaturel’in yeni uyguladığı teknik ile ilk defa tohumdan ilaç etken madde üretimi yapılıyor.

Ekstrakt  üreticisi Kalenaturel yen ARGE çalışmaları ile ilaç sektörüne hizmet sunuyor. Eczacı Filiz ÖZLER, Son yaptığımız çalışmada tohumlardan ilaca diyoruz. Tohumlardaki etken maddeleri farklı yöntemlerle elde ederek sağlığa kazandırmak için çalışmalara başladık. Tohumlarda da birçok etken madde var. Bitkilerden daha yoğun bir şekilde daha farklı birçok çalışma yapılmış tüm dünyada, biz maalesef geç kalmışız ama bizde artık çalışmaya başladık.

FD yöntemi (Faruk DURUKAN) uygulama teknikleri ile tohumdan ilaç etken maddesi üretimi için Semizotu seçildi.

Semizotu birçok sebze gibi içeriğinde bazı kimyasal bileşiklerden dolayı kanser, kalp damar, şeker, yüksek tansiyon ve ülser gibi birçok hastalıkların önlenmesinde etkili olduğu biliniyor.  Kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarının dışında semizotunun, beyin gelişimine yardımcı bir bitki.  Semizotu tohumu üzerine çalışma nedenlerinden bahseden Eczacı Filiz ÖZLER, Semizotu içeriğinde barındırdığı değerli bileşikler ile birçok sağlık problemine deva, ilk çalışmamız hepimizin bildiği tüm dünyada yetişen semizotu tohumlarından olacak, Portulaca oleracea denilen bu bitkinin; kalsiyum, magnezyum ve potasyum yönünden çok zengin olduğunu yine bitkisel Omega 3 içerdiğini biliyoruz. Özelikle Alfa linolenik asit açısından son derece zengin. Bunun birçok hastalıkta tedavi edici değeri olduğunu biliyoruz. Kemik erimelerinde yine potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olduğu için son derece faydalı bundan sonraki çalışmalarımız tohumlar üzerine olacak. Faruk DURUKAN’ın farklı teknikleriyle etken maddeler elde edilecek.

Tohumlardan elde edilen etken maddeler hakkında bilinen çalışmaların dışına çıkılarak yapılacak yeni uygulama ilaç üretimi için iyi bir kazanım olacak.  

Bitkisel ilaç üretiminde öncü çalışmalardan bahseden Eczacı Filiz ÖZLER, Biz kendi ilacımızı üretebilir hale geleceğiz o yüzden bu tür çalışmalar son derece önemli, bitkinin kökünden gövdesinden yaprağından birçok çalışmalar yapılmıştır. Ekstralar elde edilmiştir ama tohumla ilgili çalışmaları biz göremiyoruz. Sadece dünyada yapılanlar var onlarda çok sayıda değil Türkiye’de hiç tohumlardan ekstre elde edilemedi. Bazı tohumların sadece yağlarından istifade ediliyor. Ülkemizde bitkilerin farklı gövdelerinden kök gövde yaprak gibi kısımlarından ekstrakt çalışmaları yapılıyor  Üniversitelerde ağırlıklı olarak..  Bizde Türkiye’de bunun ilklerindeniz yani sanayi boyutunda üreten ilklerdeniz. Farklı tekniklerle elde ettiğimiz birçok ekstrakt var. Şimdide tohumlardaki etken madde üzerinde çalışıp bunları insanların faydası için ürün haline getirmeyi düşünüyoruz. Yine üniversitelere destek olabiliriz  her zaman yaptığımız gibi.. Üniversitelere biz yıllardır bedelsiz ekstrakt gönderiyoruz ve onların yaptığı bilimsel çalışmalara katkıda bulunuyoruz.  Severek yapıyoruz ve seviniyoruz ülkemizde güzel çalışmalar yapıldığı için. Bundan sonrasında etken madde için tohumlarla ilgili bir çalışma olduğunu ben zannetmiyorum. Yine hocalarımıza bu yeni ekstraktalrdan ve ürünlerden temin edebiliriz.

Semizotunun faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren tedavi süreci zor denilen hastalıklara çözüm oluyor.

Semizotu çok faydalı bir bitki, bitkilerin faydaları hakkında bilgi veren Eczacı Filiz ÖZLER, Semiz otu çok yüksek Antioksidan içeriyor ve  müsilaj içeriyor. Ve yaklaşık 4 bin yıldır da kullanıldığı biliniyor. Yani gıda olarak da kullanılıyor. İçeriğindeki  müsilaj’ın bağırsaklara çok faydalı olduğunu biliyoruz. Bağırsak hareketlerini düzenliyor. Biz en çok içerdiği bitkisel Omega3, etken maddeler ve fenolik maddeler olduğunu biliyoruz. Yüksek antioksidan değeri tabi bağışıklık sistemi üzerinde faydalı. Kemiklere çok faydalı olduğunu biliyoruz. Hem gıda olarak hem de bitkisel ürün olarak tedavi edici yönüyle bence herkesin kullanması gereken bir ürün. Diyerek sözlerinde yer verdi.

Animal Uterin kanama problemi için en etkin çözüm Semizotu dünya tıp literatürüne geçti.

Dünya tıp literatüründeki hastalıkların tedavisi ile ilgili çalışmalarda kanserden, kardiyovasküler problemlere ve şeker hastalığı hakkında uygumlalar olduğunu anlatan Eczacı Filiz ÖZLER, Benim dikkatimi çeken en önemlilerinden bir tanesi Animal Uterus Kanamaları ile ilgili hiçbir şekilde netice alınamayan çok ağır kanamalarda. Yapılan çalışmalarda bunun 3 ay düzenli kullanımından sonra hiçbir şekilde kanama olmadığıdır. Yani çözüm olduğu biliniyor. Yine yapılan çalışmalardan bir tanesi.  Bence oda çok önemli. Kemoterapi esnasında ve sonrasında Kemoterapinin yan etkilerini ortadan kaldırıyor. Anti kanser aktivitesi ile ilgili çalışmalar yapılmış. Karaciğer içinde çok faydalı olduğu yani karaciğer kanseri ile ilgili yapılan çalışmalar var. Ve yine kemik erimesi kemikleri iyileştirmek için yapılan çalışmalar var. Diyen Filiz ÖZLER etkin Dünya Tıp Literatürüne geçmiş uygulamalara değindi.  

Farklı bitki tohumlarından yeni etken madde üretimi çalışmaları yapılmaya devam edecek.

Araştırdıkları bilimsel çalışmalarda hangi bitkilere neler yapılmış, dünyada yapılan çalışmalar neler? Gibi sorulara yanıt arayarak ARGE yaptıklarını söyleyen Eczacı Filiz ÖZLER, Ülkemizde yetişen ve tohumunun tıbbi değeri olan çalışmaları araştırıyoruz. Sonrasında bizde farklı bitkilerle birçok çalışma yapacağız. Diyen Filiz ÖZLER tıbbi değeri yüksek olan Semizotu ile ilk çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Tıkla Paylaş!