MAHKOD TAKDİR GÖREN PROJELERİ İLE ALANYA’DA HİZMETLERİNE DEVAM EDİYOR

MAHKOD TAKDİR GÖREN PROJELERİ İLE ALANYA’DA HİZMETLERİNE DEVAM EDİYOR

Ağustos 11, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) başkanı Mesut İlhan ile gündem konular hakkında görüştük. Yakından takip ettiğimiz çalışmaları ile çevre tarafından desteklenen yardımlaşma faaliyetleri sürdürülüyor. Hastalara ve ihtiyaç sahiplerine destek oldu. SMA hastası Ahmet bebek için yaptıkları kampanya başarılı oldu. Amerika’ya gönderilen minik Ahmet’in tedavi süreci hakkında bilgi alıp gelişmeler hakkında konuştuk. Son dönemlerde yaşanan Antalya bölgesindeki orman yangınları ile ilgili yaptıkları yardımlaşma faaliyetleri hakkında bilgi aldık. 

Mahmutlar Post Gazetesi 2004’den günümüze Türkçe ve yabancı dilde yayınları ile her kesimden herkese ulaşıyor.  

2004’te kurduğu gazete ile Alanya’da hizmet veren Mesut İlhan yaptığı sosyal yardım faaliyetleriyle de takdir görüyor. Mahmutlar Post gazetesi bölgede ilk kurulan yerel gazete olma özeliğini taşıyor. 20 Temmuz 2021’de 17. yılını dolduran Mahmutlar Post gazetesi İngilizce, Rusça, Norveççe ve Türkçe olarak gazete yayınları ile tanındı. Mahmutlar Post Son yıllarda Avrupa ile olan ilişkiler ve Covid-19 nedeni ile yabancı dildeki yayınlarına bir müddet son verdi. Mahmutlar Post bölgesel olarak yayıncılık faaliyetlerine devam ediyor. Kargacık, Kestel ve Mahmutlar mahallelerine ücretsiz gazete dağıtımlarını sürdüren Mahmutlar Post Gazetesi 17 yıldan beri dağıtım ve yayın faaliyetlerini sürdürüyor. 

Mesut İlhan girişimleri ile kurduğu Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) yıllardır pek çok kişinin yüzünü güldürdü yaşam sevinci oldu. 

Yardım ve destekleme faaliyetleri ile gönüllerde taht kuran dernek, kuruluşu ile geçmişten günümüze çalışmaları hakkında bilgi veren MAHKOD başkanı Mesut İlhan, 2017’de Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) kurduk. Derneği kurma nedenimiz de belediyeler bütün şehir yasası ile birlikte kapatıldı. Bu kapatılmadan sonra bir yönetim boşluğu oldu. İnsanların gidebileceği bir yer olmadı. En büyük sıkıntıyı burada yaşıyoruz. Belediyemiz kapandığı için iki belediye ile çalışıyoruz. Bütün şehir Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, bir de Alanya belediyesi olarak çalışıyoruz. Belediyelerin görev dağılımları ayrı… Vatandaşların ulaşmadığı anları gördük. Sonra halk topluluğu olarak bir dernek kuralım dedik. Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği isimli, kısa isim olarak MAHKOD kurduk.  Kurulduğu günden beri beldedeki diğer şehir ve medeniyetlerin yaşaması ve oluşumu adına hem de yardımlaşma adına her türlü faaliyetleri derneğimiz yapıyor. Biz dernek adına aslında faaliyetlerimizde olmayan şeyi mesela bizim derneğimiz için orman yangınları ile ilgili bir şey yok ama biz faal olarak bunun içinde olduk. SMA hastaları ile ilgili mahallemizde bir SMA hastası vardı. Bire bir aktif olduk. 

SMA Hastası Ahmet bebek için tek yürek oldular. Yapılan yardımlar ile Ahmet bebek Amerika’ya gönderildi. 

Alanya bölgede SMA hastası Ahmet bebek için gece gündüz demeden çalışarak, kermes yaparak nakdi yardım için İş adamlarıyla görüşüldü SMA Hastası Ahmet bebeğe destek olundu. Mesut İlhan yaptıkları çalışmalar ve destekleri için dernek adına destekçilere katkılarından dolayı teşekkür etti. Mesut İlhan, Allah razı olsun hepsinden. Dostlarımız eşlerimiz. Arkadaşlarımız birlik olduk bu paranın Alanya’da toplanmasını sağladık. El birliğiyle şu anda SMA hastamız Ahmet bebeğimiz Amerika’da tedavi görüyor. İlk ilacını aldı zaten ilk 1 ilaç veriliyor daha sonraki ilaçlarda. O ilaçların böbreklerine zarar vermemesi ile ilgili bir tedavi süreci var şu anda 4 aylık bir süreçtir bu 4 ay içinde de inşallah Ahmet’imiz koşarak buraya gelecek buda bizim sevincimiz. 

Mesut İlhan, Covid– 19 sürecinde gazete ve derneklerindeki yaşadıkları değişim hakkında yaşadıkları iş ve yaşam sürecine değindi.

Mesut İlhan, Covid ile ilgili her sektörde değişiklikler olmuştur. Biz her zaman dezavantajlı olanlardanız. Çünkü bizim çalıştığımız meslek grupları hep birer birer kapandı. Biz ücretsiz gazete dağıttığımız için bölgedeki tüm iş yerleri kapandığı için gazete de çıkartamadık. Çünkü biz dağıtım yapıyoruz. Onun için gazete de çıkartamadık. Nasıl yürütüyorsunuz gazeteyi diyorsanız, reklam gelirleri ile yürütmeye çalışıyoruz. Özellikle son günlerde medya çok büyük bir yara almıştır. Bu konuda biraz sıkıntılıyız. Salgın İle mücadelede Covid-19 aşı olunmasının büyük bir önem taşıdığına değinden Mesut İlhan, Derneğimiz olarak her gün açıklamalar yapıyoruz. Vatandaşların aşı vurulması ile ilgili üstüne basa basa söylüyoruz. Her iş yerindeki çalışan veya çalışmak isteyen elemanlarında aşı vurulması gelen müşterilerin de aşı vurulmasını bu illetten bir an önce kurtulmak istiyoruz. 

Orman yangınlarımız tüm Türkiye’nin yüreğini yaktı. Yüreklerimizi yaktı. MAHKOD sosyal yardımlaşma zincirinde yer alarak süreçteki yetkililere ve vatandaşlara destek oldu.

Tüm Türkiye’nin yüreğini yakan, yüreklerimizi yakan, orman yangınları hakkında yurt içi yurt dışı destekler yapıldı. Yaşanılan süreç ve faaliyetleri hakkında bilgi veren MAHKOD başkanı Mesut İlhan, Evet acımız çok büyük yani bu tür olaylar aniden gelişen olaylar. Aslında öngörülmesi gerekir. Nasıl öngörülmesi gerekir? Kavurucu bir sıcak geldiğini hava durumlarından öğrenebiliyoruz. Bunun ön çalışmaları olması lazım.  Türkiye dünyadaki ormanı en yüksek en fazla olan ülkelerden biri. Bizim yeterli sayıda yangın söndürme uçaklarımız ekipmanlarımızın olması gerekir. Her sene bunu konuşuyoruz. Orman yangınlarını ama dünya da yanıyor. Şu an burada şu yaktı bu yaktı çocuk yaktı bu tür şeyler konuşuluyor elbette araştırılıyor da hükümetimiz tarafından ama bizim her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor. Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) olarak biz ilk 1. Ve 2. günü beklemek zorunda kaldık çünkü aynı şeyi gördüm. Manavgat’a inanılmaz şekilde bir yardım gitti. Ne yardımıydı bu, suydu ayrandı hep caddeler su ayran olmuştu. O sıcaktan insanlar ne ayran alabildi ne su alabildi. Bizim ilk yaptığımız olay şuydu ne yapabiliz dedik. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile görüşme yaptık. Antalya Büyükşehir belediyesinin Alanya’da Aşevi var. Öğrendik orada mağdur olan kişilere ormanda çalışma yapan kişilere aş götürülüyor. Ne gibi ihtiyaç var denildi bize bir liste verildi. Biz de hem Mahmutlar Post gazetesi olarak hem de derneğimiz olarak sosyal medyadan herkese duyurular yaptık. Bu duyurular neticesinde halkımız bu yardımları bize getirmeye başladılar. Biz aracı olduk bütün şehir belediyesine burada teslim ettik. Hizmetlerimizde yerine ulaştı. Buradan herkese teşekkür ediyorum. Halkımıza duyarlı halkımıza her konuda bu konuda da bölgemiz çok duyarlıydı. Bizi hiçbir zaman mahcup etmemişlerdir. Sevindirmişlerdir. Alnımızın akıyla bu işin içinden çıktığımız içinde hepinize teşekkür ediyorum. Diyerek açıklamada bulundu. Bizlere yaptığı durum değerlendirmesi ve sohbeti için teşekkür ederiz. Mesut İlhan’ın başarılı çalışmaları ve sosyal yardım faaliyetlerinde devamını dileriz.

Tıkla Paylaş!