KAZ DAĞLARI BİLİM VE SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ KAMP HİZMETLERİNE BAŞLADI

KAZ DAĞLARI BİLİM VE SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ KAMP HİZMETLERİNE BAŞLADI

Temmuz 13, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Büyük ilgi gören Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü yoğun talep üzerine kamp hizmetlerine başladı. Kaz Dağları’nın güney yamaçlarında Balıkesir’in Havran İlçesinde yer alan Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü 8 yıldan beri akademik çalışmalara, çeşitli organizasyon ve festivallere ev sahipliği yaptı. Gelen yoğun talepler üzerine belli başlı temel koşullar hazırlanarak 2021 Temmuz ayında yerleşkede kamp hizmetlerine başlandı. Kamp yöneticisi Doğa Fidan ile yapılan çalışmalar hakkında konuştuk.

Yoğun ilgi gören Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam köyü yeni hizmeti ile bu sezon konuklarını bekliyor.

Doğa Fidan İzmir’de Turizm ve Rehberlik bölümünden mezun olduktan sonra doğup büyüdüğü Edremit’e Kaz Dağlarına dönüş yapmış bölgede aktif çalışmalarını yürütüyor. Yoğun ilgi gören Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü yeni hizmeti kamp alanları ile konuklarını ağırlamaya başladı. Kamp sorumlusu ve yöneticisi Doğa Fidan planladığı hizmetler hakkında bize bilgi verdi. Doğa Fidan, Burada çeşitli konaklama seçenekleri sunuyoruz. Karavan, bungalov ve çadır alanlarımız mevcut. Burada 12 adet karavanımız bulunuyor. 8 karavan tuvaletli, 4 karavan için de ortak tuvalet kullanımda. Karavanlar için ortak banyo kullanım imkânı sunuyoruz.  Karavanlarımızda 2 adet tek kişilik yatak var. 3 adet bungalovu da kamp hizmetleri için kullanıma ayırdık.  Bungalovlar içinde çift kişilik yatak kullanımda; istenirse tek kişilik yatak ekleyebiliyoruz. Bungalovların içerisinde banyo tuvalet de mevcut.

Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü kaç yıldır hizmetlerini sürdürüyor.

Pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü Akademik çalışmalar dışında belli başlı festivallere ev sahipliği yapmış. Yapılan çalışmalardan bahseden Doğa Fidan, 8 yıldır bu bölgede yer almaktayız. Daha önceleri akademisyenlerin çalışmaları ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yaptık. Daha sonra gelen talepler üzerine konaklama kısmını da açmak istedik.

Konuklar için düzenlenen aktivitelerde workshop çalışmalarıyla katılımcıların keyif alacağı etkinlikler yapılacak.

Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü konukları keyifli atölyeler ve etkinlikler bekliyor. Doğa Fidan, konaklamalar dışında da aktiviteler yürütmeyi planladık. Gelen taleplere göre workshoplar düzenlenecek. Bunların içinde butik sabun yapımı, tıbbi ve aromatik bitkiler hakkında bilgilendirmeler hasat çalışmaları ve endemik bitkiler üzerine çalışmalar yapılacak. Keçi ve koyun sütünden yöresel peynir üretimi ve yoğurt yapımı gibi aktivite ve eğitim gruplarımız olacak.

Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyünde konukları tabiat ile baş başa olacakları bir ortam bekliyor.

Konukların bölgede keyifli zaman geçireceği bir ortam olduğunu anlatan Doğa Fidan, burası şehirden uzak, kendi başlarına kalıp dinlenebilecekleri bir yer. Diledikleri gibi doğa yürüyüşleri yapabilirler. Akşamları ateş başında sohbet, yine akşamları haftanın belli günlerinde müzik dinletilerimiz olacak. Gelen taleplere göre aktivite yelpazemiz olacak. Bunu ilerleyen zamanlarda duyuracağız.  

Kaz Dağları oksijen oranı ve Flora endemik bitki çeşitliği bakımından temiz hava ortamına sahip çok özel bir bölge.

Doğa Fidan, Yerleşke olarak Kaz Dağları’nın güney yamaçlarındayız. Kaz Dağları Alplerden sonra en yüksek oksijen oranına sahip ikinci bölge. Burası Kaz Dağları’nın en güzel bölgelerinden biri, şehir hayatından tamamen uzaklaşıyorlar burada. Ekilmiş olan sebzeleri meyveleri kendileri topluyorlar. Tavuklardan kendi yumurtalarını topluyorlar.. diyerek bölgede organik bir ortamda olmak isteyenlerin yer buluşacağı bir yer olduğuna sözlerinde yer verdi.

Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyüne ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor.

Balıkesir’in Havran ilçesinde yer alan Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü içinde bulunan kamp alnına ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Kamp alanına ulaşım hakkında bilgi aldık Doğa Fidan, Yerleşkemiz Havran şehir merkezinde ve Edremit şehir merkezine 15 km. Koca Seyit Hava Alnına 20 km uzaklıktayız. Şehir merkezlerinden Kalkım, Yenice dolmuşları ile rahatlıkla buraya ulaşılabiliyor. Havaalanından ve otogarlarımızdan transferlerimiz de mevcut.

Son yıllarda yaşadığımız salgınla değişen yaşam turizm alışkanlıkları değişim gösterdi. Turizm açısından yaşanan değişiklikler hakkında Doğa Fidana görüşlerini sorduk.

Doğa Fidan, Tabi pandemiden dolayı insanlar kalabalık alanlardan kaçıp böyle yerlere yöneldiler. Burası da onun için çok avantajlı bir bölge ve tabi bizde pandemi için ve şu anda tedbirlerimiz kapsamında tesisimizde maksimum 25 kişi konaklatıyoruz. 

Geleneksel festivalleriyle bölgeyi tanıtan Kaz Dağları Bilim Ve Sağlıklı Yaşam Köyü, Ot yemekleri, Süt ve Bal festivallerine ev sahipliği yaptı.

Beldenin tanıtımına ve geliştirilmesine katkı sağlayan Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü çevreyi koruyucu özelliğiyle tanınmakta. Ot yemekleri festivali ve süt bal festivali etkin katılım ile önceki yıllarda gerçekleştirilen etkinlikler arasında.  Kayaç bir alan üzerine kurulu ana yerleşke çevre ağaçlandırma ve yöresel kalkınmaya katkı sağlayarak birçok projeye imza atmış. Akademisyen ve üniversitelerin çalışmalarına destek olmuştur. Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam köyündeki yeni çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada Doğa Fidan, Tabiî ki koşullar el verdiği sürece yeni organizasyonlar yapmaya devam edeceğiz. Eğitim kurumları çeşitli kurum kuruluşlar veya bize gelen taleplere göre bölgede özel kamplarımızda yapılmaya devam edecek, diyerek sözlerine devam etti. Doğa Fidan, Konuklarımızın aileleriyle, arkadaşlarıyla keyifler güzel bir zaman geçirebileceği Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyüne bekliyoruz. Canlı müzik performansı ile Gökay Öğüt keyifli bir müzik dinletisi ile bizlere eşlik etti. Müzisyen Gökay Öğüt haftanın belli günleri akşam saatlerinde müzik severler ile buluşuyor.

Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü kampları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler +90 539 499 55 23 telefon numarasında iletişim kurabilirler.

Tıkla Paylaş!