HAVRANLI CEMALETTİN EFE USTA’NIN ATÖLYESİNDEKİ İCATLAR GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜYOR

HAVRANLI CEMALETTİN EFE USTA’NIN ATÖLYESİNDEKİ İCATLAR GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜYOR

Ocak 3, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Balıkesir’in Havran ilçesinde yaşayan Cemalettin Efe Emeklilikten sonra Atölyesin de kendi imalatını yürüteyim sürdürüyor.  Balıkesir Havran ilçesi Çamdibi mahallesinde yaşayan Cemalettin Efe kendi imkanlarıyla evinin garajında kurduğu atölyesinde çalışmalarını yürütüyor.  Görenlerin hayretle  baktığı kendi imalatı makineleri küçük iş aletleri yapımı yanı sıra Saz ve Ut üretimi de yapan Cemalettin Efe emeklilik günlerini Bahçesinde ve garajında geçiriyor.

Uzun yıllar mesleğine emek veren Cemalettin Efe 12 Havranda  yıl ve üzeri bir süre motor tamircisi olarak çalışmış. Zamanla kendi tekniğini geliştiren Cemalettin Efe Altınoluk İlçesinde İnşaat firmaları ile anlaşarak su tesisatı işleri yapmaya başlamış 16 yılda inşaat işlerinde çalışmış.

Yıllar sonra Havrana dönen Cemalettin Efe kendi kendine geliştirdiği motor sistemleri ile yeni çalışmalar yürütmüş Cemalettin Efe, kendi yerimde farklı işler mucitlikler yapıyorum. Evime kalorifer yaptım. Maşingadan,  kendime göre sanatıma uygun saz yapıyorum. Saz merakı sardı beni birinden uygun bir ağaç buldum. Diyerek saz üretimi yapmaya başladığını uğraşı sonucu saz üretimi ve ut, saz gibi enstrüman tamiri yaptığını anlattı.

Salgın nedeni ile alınan tedbirler nedeniyle sokak kısıtlamalarına uyduğunu belirtti 72 yaşında olduğunu söyleyen Cemalettin Efe, Atölyemde elde kalmış çıkma parçalar vardı. Onları değerlendirmek istedim. Su motoru, demirler ve metal parçalar vardı. Yeni yaptığım makineyi cipe benzettim. Şuan şasesini yaptım. Kaportasını yapacağım. Çok üzerinde durmuyorum bu çalışmamın vakit geçirmek için yapıyorum. Çok dışarı iş yapmıyorum artık emekliyim. Dükkanımı da kapattım şimdi ban gelen köylülerin motor tekerleği küçük acil işlerini yapıyorum.

Yaşı 70 üzeri olsa da üretimi bırakmayıp kendi çalışmalarını yürüten Cemalettin efe, Ot motoru taktığı bisikleti, evine kurduğu ısınma sistemi ve kendi imalatı motorlu el aletleri ile görenleri hayrete düşüren çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Tıkla Paylaş!