Gazipaşalı Genç Çiftçiler Hakkı Şenol ve Cengizhan Şenol İle Örtü Altı Muz Üreticiliği Hakkında Bilgi Aldık

Gazipaşalı Genç Çiftçiler Hakkı Şenol ve Cengizhan Şenol İle Örtü Altı Muz Üreticiliği Hakkında Bilgi Aldık

Aralık 17, 2020 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Antalya bölgesi tropikal meyve üretiminde etkin bir bölge olmayı sürdürüyor. Türkiye’nin muz üretimi yoğun olduğu bölgelerden biride Antalya’nın Gazipaşa ilçesi olmakta. Muz üreticisi genç çiftçilerimiz Hakkı Şenol ve iş ortağı Cengizhan Şenol ile muz üreticiliği ve yerli muz üretiminin özellikleri hakkında bilgi aldık.

Gazipaşa’da Muz serasında üretim yapan genç çiftçilerimiz uygulamalarından bahsetti.

İşletme sahibi Hakkı Şenol örtü altında muz yetiştiriciliği yaparak 12 dönüm araziyi ortağı Cengizhan Şenol ile işletiyor. Türkiye’de iç piyasaya muz üretimi yaparak haldeki alıcılara hizmet verdiklerini söyleyen Hakkı Şenol, yılık üretim kapasitelerinin 12 dönüm arazide 60 – 70 ton olduğunu söyledi. Gazipaşa bölgesinde Muz yetiştiriciliğinin yoğun olduğunu bölgede milyonlarca üretim yapıldığını anlattı. Kendi üretim kapasitelerini artırma yolunu hedeflediklerini yurt dışı ihracat için planlama yaptıklarına sözlerinde yer verdi.

Muz yetiştiriciliği üretim teknikleri hakkında bilgi veren Hakkı Şenol, bölgede örtü altı (sera) ve açık bahçe usulünde üretim yapıldığını anlattı. Hakkı Şenol, açık bahçede üreticileri sezonda 1 sefer mahsul alır. Fakat biz sera içerisinde yılda 2 defa mahsul alırız. İthal muzlardan daha kaliteli muz alırız. Yurt dışından 1 ayda geliyor muzlar. Normalde 1 haftada çürür muz. Çabuk tüketilmesi gereken tropik meyvedir. İthal muzlara kimyasal uygulamalar yapılıyor. Biraz daha geç çürümeye geçmesini sağlıyorlar. Kabuğa uygulanan ilaç bir şekilde insana geçebiliyor. Ama burada gördüğünüz gibi hiçbir kimyasal uygulama yapmıyoruz. Dalında taze koparılmış muz yediğiniz gün ilk gün ki gibi taze muz yiyorsunuz. Burada daldan kesilen muzun pazara gitmesi 2 gün 3 gün 4. gün siz muzu taze olarak yersiniz. 

Aynı insan gibidir muz yaşattığınız ve koruduğunuz sürece bu tarzda meyvelere ve verime sahip olursunuz. 

Hakkı Şenol, Bahçemizi örtü altına almamızın sebebi içeride %65 – %70 nem olması lazım. İçerdeki sıcaklığın 15 derecenin altına 35 derecenin üzerinde olmaması gerekli. Muzlarımız bu derecelerde yetişiyor. Koşulları sağlayamaz isek verimli olmuyor.  Aynı insan gibidir muz. Yaşattığınız ve koruduğunuz sürece bu tarzda meyvelere ve verime sahip olursunuz. 

Yeni doğmuş muzun özelliklerini anlatan Hakkı Şenol meyvenin ilk oluşumunda yere açılarak taçlanan bir yapıya sahip olduğunu olgunlaşmaya başladıkça yön değiştirerek parmakların yukarı yön vermesiyle son şeklini aldığını anlattı.

Muz satışlarını bahçeden yaptıklarına sözlerinde yer veren Hakkı Şenol yakın bir sürede İnternet üzerinden satış yapmayı planladıklarını şu anda hal işletmecileri ile Türkiye geneli ürün pazarladıklarını anlattı.

Üretim çalışmaları ve süreçleri hakkında Cengizhan Şenol, örtü altı üretimde 12 ay veyahut 15 aylık bir süreçte çift mahsul alınmakta 12 ay hiç kesintisiz muz hasat edebiliyoruz. Yaptıkları uygulamaları anlatan Cengizhan Şenol tabanları yukarı kalkan fidanların bakımlarını yaptıklarını anlattı. Muz dikimi ve uygulama alında 3 çeşit kullandıklarını belirtti. 1. yöntem Ana ağaca zarar vermeden sökme fidan uygulaması yaptıklarını dikimi yapılacak yere taşıyarak uygulandığını belirtti. İkinci yönteminde Growing uygulaması ağacın alt tabanlarındaki takozdan üretilmektedir. Hazır fide kullanımında saksıda geldiğini kullandıklarını anlattı. Üçüncü fide üretim yönteminde üniversitede laboratuvar ortamında doku kültüründe üretilmiş fideler olduğunu anlattı. Cengizhan Şenol, En sağlıklı tercih edilmesi gereken laboratuvar ortamında doku kültüründen elde edilmiş ya da açıktaki yerli azman dediğimiz bu bölgeye uyum sağlamış soğuğa direnci kuvvetli daha dayanıklı bunun tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Üretim süreci ekim dönemleri hakkında bilgi veren Cengizhan Şenol Gazipaşa’da Eylül ayında ya da Mart ayında baharda ekim yaptıklarını Bir ağacın sadece bir mahsul verdiğini yanında gelişen fidanların ise ikinci yıl tekrar mahsul vermekte fidanlar nesilden nesille yavrulayarak mahsul vermeyi sürdürüyor.

Covid – 19 sürecinde çalışmalarına etkileri hakkında Cengizhan Şenol, Covid – 19 sürecinde çok etkilenmedik sadece sokağa çıkma yasaklarında ve de soğuk donduran havalarında Akdeniz bölgesi dışındaki şehirlerde pazarcıların pazara çıkamaması tezgaha koyduklarında malın donmasından şikayetçi oldukları için satışta bir azalma oluyor. Doğal olarak bu sebepten dolayı fiyatlar biraz düşüyor.

Muz yan ürünlerin gövde ve liflerinden faydalanılıyor.

Cengizhan Şenol, muz su ve liften oluşmaktadır. Bu lifleri değerlendiren arkadaşlarımız var. Çanta, ayakkabı yapanlar var. Bilmediğimiz kimi uygulamalar için kullanılmakta muz ağacı. Aslında çok amaçlı kullanılabilecek gövde yapısı var muz ağacımızın. Ağaç gövdelerinin gübre yapımında kullanıldığını anlattı. Gövde bakımının önemine değinen Cengizhan Şenol beklemiş gövdelerin böcek ürettiğini bu haşereleri zirai ilaçlarla ya da mücadelede kullanılan başka çeşit böcekler kullandıklarını anlattı.

Tropikal meyve yetiştiriciliğinde ilk sıralarda olmayı sürdüren bölge popüler muz üretiminin yanı sıra Mango, Avokado, Longan, Guava, Pitaya, Ejder, Liçi ve Papaya gibi çeşitli tropik iklim meyveleri üretimi sürdürülmekte.

Röportaj: Selma Kılınç

Röportaj : Selma Kılınç

Tıkla Paylaş!