ERGOTERAPİST HARUN KÖSE DUYU BÜTÜNLEME TERAPİSİ İLE ÇOCUKLARIN TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İÇİN UYGULAMALAR YAPIYOR

ERGOTERAPİST HARUN KÖSE DUYU BÜTÜNLEME TERAPİSİ İLE ÇOCUKLARIN TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI İÇİN UYGULAMALAR YAPIYOR

Ağustos 10, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız bir gereklilik ergoterapi, merak ediliyor. Konu hakkında Alanya Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezi kurucu eğitmeni Harun Köse ile söyleşi fırsatı bulduk. Ergoterapi Nedir? Kimlere uygulanır? Ergoterapinin gereklilikleri merak edilen sorular hakkında Harun Köse’den bilgi aldık. Duyu bütünleme uygulamaları ile özellikle son dönemlerde gelişen teknolojinin etkileri telefon tablet kullanımında çocuklarımıza yaşattığı etki ve çözümleri hakkında konuştuk.

Alanya Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezi Antalya bölgesinde hizmet vermeye başladı. 

Antalya’nın Alanya ilçesinde kurduğu eğitim danışmanlık merkezinde aktif çalışmalarını sürdüren Harun Köse İstanbul Bilgi Üniversitesinde Ergoterapi lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir Alanyalı olarak kendi şehrinde hizmet vermek için çalışmalarına başladı. Alanya Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezini kuran Harun Köse’yi ziyaret ettik. Kliniğinde oyun parkı gibi eğlenceli bir oda ile karşılaştık. Bulunduğumuz oda bir duyu bütünleme odası olduğunu ve uygulamalar hakkında bilgi aldık. Harun Köse, burası bir duyu bütünleme odası bu klinikte farklı farklı çocuklarla iletişim halindeyiz. Aktivite temelli olarak rehabilitasyon yapıyoruz.  Terapilerimiz öyle ya da böyle muhakkak fayda sağlıyor. 

Duyu bütünleme ile çocuklarda görülen bağımlılıktan, davranış bozukluklarına birçok problem için çalışma yapılıyor.

Duyu bütünleme ile çocuklar daha kaliteli bir yaşama sahip oluyor. Ergoterapist Harun Köse, duyu bütünleme bir teknik aslında yani Ergoterapi çok geniş bir meslek dalıdır. Felçlilerden, bağımlılara, ofis çalışanlarına, postür problemleri gibi sorunların tedavisinde uygulanmaktadır. Duyu bütünleme çocukların şimdiki ve ilerde karşılaşabileceği problemi çözebilmeleri adına yaptığımız uygulamalar bu binanın kolonları gibi aslında yani çocuk buraya geldiği zaman kendi vücudunun kolonlarını oluşturmuş oluyor. 

Oyun parkında hissedeceğiniz bir yerde eğlenerek çocuklar kendisini geliştiriyor. 

Duyu bütünleme odası tamamen farklı bir terapi odası olması ile dikkat çekiyor. Çocuklar için tüm gerekli donanım bu odada mevcut. Tıpkı bir oyun odası çocuk parkı gibi.. Harun Köse, Zaten buranın amacı o bir çocuk buraya girdiği zaman istediği hayal ettiği buluşmak istediği her şey aslında burada var. Salıncak, trambolin, kaydırak, top havuzu gibi oyuncaklar mevcut. Çocuk bunlara ihtiyacı olduğu için kendini burada mutlu hissediyor. Oyun parkı gibi olmasının sebebi bu zaten. Parklarında yapılma amacı bu çocukları eğlendirmek vakit geçirtmek. Ama bizdeki amaç bundan biraz ayrılıyor. Biz burada çocuğun duyularına ne şekilde hitap etmemiz gerektiğini biliyoruz. O şekilde çocuğun duyusunu aç bırakıyoruz. Ya da doyurmaya çalışıyoruz. Bu şekilde çocuk duyusunu stabil bir şekilde kullanıyor. 

Çocuklar duyu bütünleme odasında keyifle oyun oynayarak öğreniyor. Terapiden çıkmak istemiyor keyif alarak seanslara katılıyor. 

Duyu bütünleme seansları bireyden bireye farklılık göstererek uygulanan seanslardan oluşuyor. Duyu bütünleme terapilerine çocuklar keyifle katılıyor. Harun Köse, Genelde yaşadığımız bir problem çocuklar buraya geliyor ve odadan çıkmak istemiyor. Çünkü bazı oyuncaklar onların gereksinimine hitap ettiği için çocuk buradan çıkmak istemiyor. Sonuna kadar almak istiyor ama seans süreleri çocukların ihtiyacına göre planlanıyor. Bazı çocuklar için gereksinimlerine göre aileleri ile konuşup seans sürelerini planlıyoruz. 

Hangi durumdaki çocuklar bu terapiyi kabul ediyor? 

Harun Köse, görebildiğimiz her çocuğun aslında duyu bütünleme alması lazım. Çünkü bu fizyolojik ve beyinde olan bir durum. Biz dışarıdan bir şey vermiyoruz. İlaç gibi ekstra dışarıdan vücuda verilen bir şey yok. Tamamen çocuğun duyuları, zihni aklı kullanılarak yapıldığı için bir sınırlama yok. Ama spesifik olarak Otizm, Dikkat dağınıklığı, hiperaktivite gibi problemler daha çok geliyor açıkçası.

Kimler Ergoterapi almalı? Ergoterapi uygulama alanları nedir ?

Ergoterapi uygulama alanları birçok çeşitlilik göstermekte olduğuna değinen Harun Köse, gördüğünüz her çocuğun Ergoterapi alması gerekiyor. Çünkü bu bilişsel, zihinsel ve fiziksel bir alan olduğu için. Tamamen çocuğu desteklemek amaçlı normal herhangi bir çocuğunda Ergoterapi alması gerekiyor. Pandemi nedeniyle şu an çocuklar evde olması nedeni ile çoğu çocukta duyusal olarak sıkıntılar var. Çocuklarda çok hareketlilik arkadaşlarıyla akranlarıyla sohbet edememe, sosyalleşemem oyun oynayamama gibi problemler var . Bunun dışında spesifik olarak otizm, dikkat dağınıklığı hiperaktivite özel öğrenme güçlüğü yani disleksi, gibi problemleri olanlarda katılıyor. 

Danışanlar en çok hangi problem için geliyor.  Daha çok dikkat dağınıklığı için geliyorlar. 

Alanya Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezine gelen danışanlar hakkında bilgi aldık. En çok hangi sorunlar hakkında merkeze müracaat edildiğini anlattı. Dikkat dağınıklığı nedeni ile çok sık danışanların geldiğini anlattı. Dikkat dağınıklığının sebeplerine değinen konuğumuz. Harun Köse, Dikkat dağınıklığın sebeplerinden birisi çocuğun duyusal açlığı hareket açlığı olduğuna değindi. Harun Köse, çocuk sürekli hareketli veya görsel bir açlığı var. Çocuk sürekli bir şeyler hareketli nesneler görmek istiyor. Bulunduğu ortamda hareketli bir nesne varsa örneğin çocuğun otomatikman dikkati dağılıyor. Bu duyular tamamen düzgün çalışmadığı zaman kim olursa olsun dikkati dağılıyor. 

Dikkat dağınıklığı için bilgisayar, telefon ve tabletten Çocuklarınızı uzak tutmalısınız

Dikkat dağınıklığını günümüz koşullarının ve teknolojinin çok etkilediğine değinen Harun Köse, Ailelere söylediğim dikkat dağınıklığı için telefon tablet, bilgisayar keseceksiniz 1 ay sonra geldiği zaman aileler teşekkür ediyorlar. Biz bu kadar zarar verdiğini bilmiyorduk diyorlar. Telefonla ilgili olarak.. çocukların yaşları büyüdükçe bağımlılık seviyeleri artıyor. O bağımlılıktan kurtarmak daha da zorlaşıyor. Ama yaş ne kadar küçük olursa telefon ve tabletten uzaklaştırmamız o kadar kolay olur. Yaş büyüdükçe tamamen bıraktıramayabiliyoruz; ama kullanımı minimuma indirgeyip azaltabiliriz.

Danışanlar Alanya Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezine Doktor uzman psikolog ve psikiyatrlar yönlendirerek iletişim kuruyorlar. İnternetten Instagram, Google ve youtube sosyal medya hesaplarından Alanya Ergoterapi ve Danışmanlık Merkezine ulaşılabilir. Alanya ve çevresine hizmet veren kurum, Anamur, Gazipaşa, Manavgat ve Alanya’nın tüm mahallerinden terapilere katılıyorlar.

Ergoterapist Harun Köse İletişim : 0551 073 34 76

Tıkla Paylaş!