ENGEL TANIMAZ CEMO USTA’NIN HÜNERLİ ELLERİ AHŞABA ŞEKİL VERİYOR

ENGEL TANIMAZ CEMO USTA’NIN HÜNERLİ ELLERİ AHŞABA ŞEKİL VERİYOR

Nisan 27, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Görenlerin takdir ettiği çalışmaları ile engel tanımaz Cemo Usta’nın kendine özgü üslubu ile yaptığı tasarımlar ilgi çekiyor. Burhaniye’de yaşayan Cemalettin Keçeli 40 yıldır ahşap işleri ile uğraştığını anlattı. Cemalettin Keçeli namı diyar Cemo Usta ellerinde yaşadığı problem nedeniyle ellerini kısmı kullanabilmekte.  Engelli oluşu onu durdurmamış kendisini geliştirmiş ahşaba şekil vererek dekoratif hediyelik eşyalar üretiyor.

Cemo usta ellerini kısmi kullanmakta, engelli olmasına rağmen durmuyor yeni tasarımlar yapmayı sürdürüyor.

2006 yılında kadar Ankara’da yaşadıktan sonra Balıkesir Burhaniye’ye yerleşen Cemo Usta El Sanatları üzerine geçmişi geleneği yansıtan ürünler üreterek kendi üslubu ile geleneksel üretim yapmak hedefinde çalışmalar planladığını anlatı .

 Görenlerin takdir ettiği kendisine özgü tasarımları ile atık ahşap malzemelerden  çeşitli ürünler tasarlıyor.

20 yaşından beri ahşap işleri ile ilgili çalışmalarını sürdüren Cemalettin Keçeli severek zevk aldığı ahşap işlerini keyifle yaptığını anlattı . Cemalettin Keçeli ilk çalışmalarında kibrit çöpleri ile başlamış. Kibrit çöpünden yaptığı dekoratif ürünlerde resimlik çerçeveler rüzgâr gülü, yel değirmeni, cami vb. ürünler yaptığını anlattı. Cemalettin Keçeli, ilk başta kibrit çöpü ile çalıştım.  Sonradan ahşaba döndüm. ilk olarak yel değirmeni yaptım daha sonra maket gemiler, camiler yaptım. Diyerek yaptığı çalışmalarını anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM mağazalarına hediyelik eşya tasarladı.   

Ankara’da çalıştığı yıllarda arkadaşının yönlendirmesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM mağazalarına hediyelik eşya tasarladı. Kültür ve Turizm bakanlığına ahşaptan yaptığı dekoratif kağnı tasarladı. Yaptığı tasarımı kurulda kabul gören Cemo usta yüzlerce kağnıyı DÖSİM mağazaları için üretti.  Cemalettin Keçeli, Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yaptığım tasarımı Kültür Bakanlığına sunduk. Kurulda yaptığım tasarımlar kabul görünce 30 adet öküz kağnısı ile başlayıp 400 adet kadar öküz kağnısı yaptım. Kültür Bakanlığı DÖSİM’e öküz kağnısı ve furgun arabası üretip verdim..  

Atık ahşap malzemelerin yakılmasına israfa karşıyım. Fason ahşap malezemlerden taşıma paletleri kullanarak saksı üretiyorum.  

Cemo Usta, yaptıklarımı genellikle atık ahşaptan üretiyorum. İsrafa karşıyım. Bir yerde bir ağaç ahşap kırıp yaktıkları zaman içim gidiyor. yani benim elimde olsa neler yapabilirim… hemen onun bir fikrini üretiyorum. Diyerek ahşap malzemelerin israfına dikkat çeken Cemo Usta, taşıma paletlerinden çiçeklik bahçe dizaynı için değirmen vb bahçe dizaynı için ürettiği tasarımları göstererek anlattı.  Çalışmalarında başarı dileklerimizle Cemo Ustanın tasarımlarını sizlere sunmak istedik. Ellerindeki engele rağmen üretimi sürdüren Cemalettin Keçeli beğeni gören tasarımlarına yeni sipariş almaya ve üretmeye devam ediyor. 

Tıkla Paylaş!