Covid – 19 Turizmi Baltaladı. Turizmci Kaptanlarımız Hasan Azakoğlu ve Bekir Gülbahçe ile Gündemi değerlendirdik

Covid – 19 Turizmi Baltaladı. Turizmci Kaptanlarımız Hasan Azakoğlu ve Bekir Gülbahçe ile Gündemi değerlendirdik

Aralık 1, 2020 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Gülbahçe Teknesi Kaptanları ve işletmecileri ile Alanya Limanında söyleşi fırsatı bulduk. Salgın nedeniyle turizm alanında iştirak eden işletme ve yöneticilerle yaşanan sürecin sıkıntılarını konuştuk. Çalışmaları hakkında açıklamada bulunan Bekir Gülbahçe ve Hasan Azak ile gündemi değerlendirdik.

Bekir Gülbahçe, Gülbahçe teknesinin kaptanıyım Turizmle uğraşıyorum. Turizm bu sene iyi geçmedi bakım parasını bile kazanamadık bu sene teknemi çekmeyi düşünemiyorum. Diyerek 2020 Turizm sezonuna değinerek salgın nedeniyle yaşadığı sıkıntılardan söz etti. Salgının kötü bir zamanda insanları perişan etiğine değindi. Dünya genelinde yaşanan sorunun sıkıntı ve üzüntüler getirdiğini stres ve zor günlerin her geçen gün daha İnsanları yorduğunu söyledi.

Hastalığın bir an önce atlatılması dileklerini belirterek Halka her gün televizyonda yayınlanan uyarılara mutlaka uyulması gerektiğine değindi. Maske, Mesafe ve hijyen konusunda dikkatli olunmasını tavsiye etti.  

Tekne Kaptanı Hasan Azakoğlu, yaşanan salgın nedeniyle karşılaşılan sorunlara değinerek bir an önce salgının sona ermesi isteğini belirterek sözlerine devam etti. Hijyen, maske ve mesafe kuralını önem verilmesi gerekliğine değinerek salgının sona ermesi temennisinde bulundu.

Sektördeki maliyetler ve iş hacmi konusuna değinerek Bekir Gülbahçe’den Tekne turizmi hakkında 2020 sezonundaki sorunlara değindik. Bekir Gülbahçe, liman kiralarında aylık olarak parasını ödüyoruz. Elektrik ve suyu normalden biraz daha fazla ödüyoruz. Bu yıl 5 – 6 ayda ödediğim para 40 bin lira daha tamamını ödeyemedik. Neredeyse mahkemelik olacağız Liman işletmecileriyle ödeyemedik işlerin kötü gitmesinden dolayı. Konuyu görüşüp tecil ettirdik önümüzdeki günlere tabi iş bulamayıp yaşayacağımız sorunları çözmek için Devlet kredi verir mi? Verirse kışı atlatmaya bakacağız. Turizm olmaz ise biz para kazanamıyoruz. Bu tekneler çalışmayınca sıkıntı.  Her sezon 6 ay tekne turları yapıyorduk bu yıl  Allaha şükür 1 ay tekne turu yapabildik.   Biraz moralimiz düzeldi en azından pek bir kazanca dönüşmedi fakat yarı kapasite ile çalışabildik.

Tekne turlarının belirli aylarda sürdürdüklerine değinen Hasan Azakoğlu sezonda 5 – 6 ay çalışabildiklerini anlattı fakat bu sezon 1 aylık tam bir çalışma planlandığını ve yetersiz olduğunu söyledi.

İmkansızlık nedeniyle gemilerini tersaneye çekmediklerini kışı limanda geçirmeyi planladıklarını belirttiler.  

Röportaj : Selma Kılınç

Tıkla Paylaş!