BABADAN OĞULA USTADAN ÇIRAĞA MİRAS BİR EKMEĞİN HİKÂYESİ

BABADAN OĞULA USTADAN ÇIRAĞA MİRAS BİR EKMEĞİN HİKÂYESİ

Mayıs 17, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Ekmek sofralarımızın vazgeçilmez gıdası. Her sofranın olmazsa olmazı ekmek ustadan çırağa – babadan oğula aktarılan bir miras. Ekmeğin özverili üretim sürecini, ekmeğin hikâyesini Burhaniye’de Evin Ana Ekmek Fırının da Metin Yörük’ten dinledik. Metin Yörük yıllarını verdiği ekmek ustalığını Balıkesir’de ustasından öğrenmiş.  Kardeşi ile birlikte çalışarak başladığı mesleğini çocuklarına, çıraklarına aktarmış. Özellikle fırında pişen Çavdar ekmeği kalp, tansiyon ve şeker hastaları tarafından tercih ediliyor. Burhaniye ve çevresinde ünlenen ekmeklerin özelliği kuşaklara aktarılan bir gelenekten gelmekte…

Bulgaristan Göçmeni ustasıyla tanıştığında başlamış Metin Yörük’ün meşhur ekmeğinin hikâyesi

1966 Balıkesir doğumlu Metin Yörük gençlik ve çocukluk yıllarını Balıkesir’de geçirmiş. Kardeşinin onu çalıştığı kara fırına çağırması ile başlamış mesleğine. Balıkesir’de kara fırında simit pişirerek kardeşi ile birlikte çalışmaya başlayan Metin Yörük, 90’lı yıllarda Bulgaristan’da doğmuş büyümüş göçmen olan ustası ile tanışmış. Ustasından ekşi mayadan ekmek yapımını öğrenmiş. O yıllarda Balıkesir vicdaniye mahallesinde 100 yıllık bir Kara fırında simitçilik yapan Metin Yörük. Bulgaristan göçmeni ustasından ekmek yapımını öğrenerek 90’lı yıllardan günümüze aynı hamuru her gün yoğurup lezzetli ekmekler pişiriyor.

Burhaniye’de Evin Ana Taş Fırın’ı kurarak 20 yılı aşkındır lezzetli ekmekler üretiyor.

1998 yılında Burhaniye ye yerleşen Metin Yörük ve Ailesi Evin Ana Taş fırını kurmuş. 20 yılı aşkındır ekmek pişiriyor.  Üretim yaptıkları ekmekleri fırında sattıklarını anlatan Metin Yörük Çavdar ve kepek ekmeğini ekşi mayadan üretmekte Evin Ana adını verdikleri Köy ekmeğini meşe odununda pişiriliyor. Taş fırını ve meşe odunu ile pişirilen ekmeğin ünü Burhaniye dışında da meşhur.

Metin Yörük, bir aile ortamı oluşturarak ustadan çırağa babadan oğula mesleğini öğreterek yeni nesil çıraklar yetiştirdi.

Mesleğini severek yürüttüğünü anlatan Metin Yörük, oğlunu ve çıraklarını aile gibi görerek yetiştirdi. Ustadan çırağa babadan oğula miras olan ekmek üretimini öğretti. Metin Yörük yanında çalıştırdığı çıraklarını gençlik ve çocukluk yıllarında işe başlatarak aile olmuş. Ekmek üretimini mesleğin inceliklerini öğretmenin yansıra çıraklarını da aileden sayıp tutarak geleneği öğretmeyi başarmış meslek sahibi olmalarını sağlamış.

Geceden sabaha karşı başlar bir ekmeğin hikâyesi. Her gün yeniden başlanır hazırlığa, yeni günde fırındaki tezgahta yerini alır taze ekmekler.  

Her gün yeniden başlanan ekmek yapım hazırlığı geceden sabaha karşı başlıyor. Fırında her gün yeniden başlanana yorucu hazırlıkta ekmek hamuru hazırlanır. Fırın için hazırlanan meşe odunları yakılır. Özenle yoğurulan ekmek hamuru fırında pişmeye başlar. Yeni günde fırındaki tezgahta yerini alıyor taze ekmekler.  Ekmek alma sırasında fırını bekleyenler ekmeğini alıp evinin yolunu tutuyor. Fırında satışı yapılan ekmeklerin bakkal market dağıtımı olmuyor.

Meşe odunu ile pişen ekmekler Burhaniye dışında da ünlenmiş kargo ile şehir dışına ekmek gönderiliyor.  

Burhaniye dışında da kargo ile ekmek gönderdiklerini anlatan Yörük, başka şehirde de ekmek alan müşterilerimiz var. Onlara kargo ile ekmek gönderiyoruz. Bitirdiklerinde tekrar istiyorlar, yine yoluyoruz diyerek özel üretim ekmek yaptıklarından bahsetti.

Metin Yörük, oğluna ustalık öğretip yeni nesil ustaları yetiştirmiş.

Metin Yörük, Üniversite mezunu bir oğlum var, ona da öğrettim o da bu işi yapacak. Severek, özenle yapıyor. Sağ olsun.. Diyerek yetiştirdiği çıraklarından bahsetti. Metin Yörük’ün oğlu Samet Yörük baba mesleğini sürdüren yeni kuşak yetişmiş ustalardan.

Burhaniye çevresinde ve şehir dışında da meşhur Çavdar ekmeği kalp, tansiyon ve şeker hastaları tarafından tercih ediliyor. Çavdar ekmeğinin özelliğini merak edip sorduk.

Fırında pişirilen Çavdar ekmeği’nin çok ünlü olmasının sebebini anlatan Metin Yörük, Özellikle Çavdar ekmeği ile yoğun ilgi gören Evin Ana Taş Fırında çıkan çavdar ekmeğinin özelliği 10 yılı aşkındır çavdar ekmeği üretiyorum. Taş değirmeni olan bir arkadaşım var. Kendisi rahmetli oldu ama torunları var.  Edremit’te üretim yapıyorlar. Çavdar üretip un yapmaktalar. Unu özellikle onlardan almayı tercih ediyorum. Doğal üretim undan yaptığım için çavdar ekmeği bu bölgede ünlendi. Unu taş değirmende yapıldığı için bir de bunu ekşi maya ile meşe odununda kara fırında pişirince lezzetli ve çok beğenilen bir ekmek oldu. Çavdar ekmeği, hakikaten kalp hastalarına, tansiyon hastalarına şeker hastalarına tavsiye edilen bir ekmek…

Evin Ana Taş Fırın yetiştirdiği çırakları ile yıllardır çalışmakta

Evin Ana Taş Fırın kuruluşundan günümüze pek çok çırak yetiştirmiş büyük bir emekle halen çalışmalarını yürütüyor. Hasan Âşık 1981 Burhaniye doğumlu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Burhaniye’de geçiren Hasan Âşık 20 yıldır Evin Ana Taş Fırında çalışmakta olduğunu anlattı. Metin Âşık, ben 20 senedir hep tezgâhta kaldım, hep arkadaşların ürettikleri ekmekleri sattım. Artık bir kahveci misali tek şeker mi, çift şeker mi, kimin ne istediğini müşterilerle olan diyaloğumuzdan dolayı nasıl ekmek sevdiğini biliyorum, diyerek fırında yaptığı çalışmadan bahsetti. Evin Ana Taş Fırın kurduğu aile ortamında işini severek lezzetli ekmekler pişiren fırın çalışanları ile Burhaniye’de üretim yapıyor.  

Röportaj: Gönül ŞEKER

Tıkla Paylaş!