ANTALYA’DA YAŞANAN ORMAN YANGINLARI İÇİN TEK YÜREK OLUNDU

ANTALYA’DA YAŞANAN ORMAN YANGINLARI İÇİN TEK YÜREK OLUNDU

Ağustos 8, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Antalya bölgesinde yaşanan orman yangınları için herkes tek yürek oldu. Birçok canlının yaşamına son veren büyük yangın felaketi hepimizin yüreklerini burktu. Yaşanan yangın aniden büyüyünce kontrol altına alınamadı. Hem yurtiçinden hem yurtdışından olsun birçok yardım eli uzandı. Yardım ekibinde görevli olarak çalışma yapan Ali Deniz Eren ile görüştük. Alanya bölgesinden sorumlu Ali Deniz Eren yardım için kıyafet eşya ve gıda desteklerini toplayıp alandaki görevlilere teslim edilmesini sağladı. Destek ekibi olarak yaptıkları çalışmaları bizlere anlattı. Yaşadığı olayları ve gözlemlerini aktardı.  

Manavgat ve 5 mahalleye sıçrayan yangın ile yoğun bir mücadele yaşandı. 

CHP Mahmutlar temsilcisi Ali Deniz Eren çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ali Deniz Eren, gençlik kolları ana kademe parti yönetimi Manavgat’ta ve yanan 5 mahallemiz ile ilgili yangın yerlerinde Olağanüstü hal ilan edip bir kriz masası oluşturdu. Bu kriz masasının oluşturulmasıyla yangın bölgelerimizdeki hem yanan bölgeleri inceledik hem de yangın bölgelerinde nasıl yardımcı olabiliriz diyerek kendi aramızda günübirlik toplantılar yaparak yardımcı olmaya çalıştık. 

Çalışmalar sırasında yaşanan en büyük problem Koordinasyon eksikliği oldu. 

Aniden yayılan yangının kontrol edilmesi çok zor olduğu gözlendi. Bu süreçte ani müdahalenin önemi büyüktü. Konu hakkında gözlemlerini paylaşan Ali Deniz Eren, öncelikle koordinasyon eksikliği vardı. Evi yanan vatandaşın itfaiyeyi arayıp yardım istediğinde İstanbul’a bağlatıldığını gördük. Burada bir koordinasyon eksikliği olduğunu gözlemledik. Akabinde mağdur olan vatandaşların kendi imkanları ile yangını söndürdüğüne şahit olduk. Devlet yetkililerinin yangınla ilgili bazı müdahalelerin geciktiğini gözlemledik. Özellikle uçak ve helikopterlerin geç geldiğine tanıklık ettik. 

Antalya ve ilçelerinden destek ve yardımlar gönderildi. 

Yapılan çalışmalar için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek büyükşehir belediyesinin bütün personelini bu yangın alanında görevlendirdi. Ali Deniz Eren, öncelikle son elimize geçen rakamları kontrol ettiğimizde 2222 personel ve 436 aracın yangın bölgelerinde yangın sırasında çalışma yaptığını gördük. Özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi aşevlerinin %100 kapasite ile çalıştığını gördük yaklaşık 44.000 – 45.000 kişiye sıcak yemek çıkarıldı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların köylülerden alınıp taşındıktan sonra veterinerlerde sağlık açısından kontrol edilmiş olduğunu gördük. Diyerek anlattı. 

Evi yanan köylerde yaşayan vatandaşlar evlerini terk etmedi. Evinin önünde yatıp evini düzenlemeye çalıştı. 

Yangın evlerin olduğu mahallere sıçradığında aileler mahallelerini terk etmedi. Yangını söndürmek için yetkililerle birlikte Öncelikle köyü boşaltın denmesine rağmen köylülerin köylerdeki evleri yanmasın diye canla başla çalıştıklarını anlatan Ali Deniz Eren, Antalya genelinde Gündoğmuş, Güzelbağ, Akseki, Gazipaşa bölgelerinde bir çok noktadan yangın çıktı. Biliyorsunuz arazi şartları engebeli olduğu için yanan bölgelerdeki kozalakların diğer bölgelere sıçraması ile yangın dağınık bir halde sürdü. Bir çok ormanlık alan yandı. İstatistiksel bir yorum yaptığımız zaman 32.200 dekar arazinin vatandaşın tarlasının bağının bahçesinin yandığını söyleyebilirim. 

Yurdun birçok yerinden yardım için Antalya’daki yangın bölgelerine gelenler oldu. 

Yardım ve destekler için şehre gelenler hakkında Ali Deniz Eren, bölgede gözlemlediğim kadarıyla Batman, Van, Kırşehir, Ürgüp Belediyesi, Adana Belediyesi, İstanbul’dan Ekrem İmamoğlu başkanımızın 12 tane itfaiye araçlarını gönderdiğini gördüm. Ankara Büyükşehir Belediyemizin yine aynı şekilde destekleri oldu. Azerbaycan’dan gelen bir ekibin Alanya Gazipaşa Havalimanına araçlarla geldiklerini gördüğünü anlattı. 

Bölgede yangın nedeniyle mahalleler susuz ve elektriksiz kaldı.

Belediye ekipleri vatandaşın su ve elektrik kesintileri için çalışma yaptığını anlatan Ali Deniz Eren, Yanağın esnasında elektriğin olmadığı suların kesik olduğu ya da suların sıcak aktığını gördük. Yangın esnasında Antalya Büyükşehir Belediyesi jeneratörlerle bu bölgeye elektrik ve su verdi. Oradaki köylü halkın hayvanlarının taşınması konusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmayı yaptı. 

Yangın sırasında nakdi yardım kabul edilmedi. Kıyafet ve eşya toplandı. 

Bölgedeki halkın yanan eşya ve kıyafetleri için yardım eden ekiplerin yaptığı çalışmaları anlatan Ali Deniz Eren, yangın sırasında bir seferberlik ilan edildi. Bu seferberlik esnasında hiçbir şekilde nakdi bir para elden almadık. Yardımlar sadece vatandaşların elinde avucunda olan gerek gıda yardımları olsun. Ya da giysi yardımları olsun biz bu şekilde ambalajlayarak yangın bölgelerine ulaştırdık. Antalya Büyükşehir Belediyesi yangın bölgelerine eşyaların götürülmesi için. Her mahallede bir stant açıp bu stantlara yardımlar vatandaşlar tarafından toplanılarak büyük şehir belediyesinin yangın bölgelerine ulaştırdığını gözlemledik. 

Yarım için kullanılmaz durumda olan eşyalar ve kıyafetler kabul edilmedi. 

Destek için gönderilen kıyafet ve eşyaların özenle seçildi. İkinci el kullanılmaz durumda kirli ya da amaca hizmet etmeyen destekler kabul edilmedi. Konu hakkında haktan duyarlılık beklediklerini belirten yetkililer ve destek ekiplere yardım eden gönüllülerin ricasını iletmek isterdik. Bölgede gönüllü çalışma yapan editörümüz Selma Kılınç yaşadığı olayı paylaştı. Kılınç, yardımları topladığımızda bizde azda olsa yardım etmeye çalıştık. Çevremiz açısından bir olayı anlatmak işitiyoruz. İhtiyaç ne ise evinizde kullanmadığınız eşyalarda olabilir. Ama kullanılabilir eşyaları gönderelim.  Buz var dediler bize sosyal medyadan paylaştık. Yanık kremi var denildi. Aynı zamanda giysi var denildi. Yoğun bir çalışma içinde zaman ayırıp yardım etmek isteyen kişiye ulaşıldı. Yardım paketi alınmaya gidildiğinde gördük ki yardım etmek isteyen kadın poşet elinde içtiği suyun şişelerine suyu doldurup onlara buz yapmış. Yanık kremleri ise tamamen kullanılmayacak bir şekildeydi, diyerek konu hakkında uyarıda bulundu. Evinizde kullanılmayan eşyaları çöpe atıyorsanız. Yardım yerine gittiğinde de kullanılamayacak ürünler çöpe atılıyor. Bilginiz olsun. Biz çok şey seçtik. Gönderilenlerin arasında takı koyan, topuklu ayakkabı koyan kişiler olduğunu gördük. Lütfen afet ve yangın bölgelerine kullanılabilir eşyalar iletin diyerek konuya dikkat çekti.

Tıkla Paylaş!