ALANYA’DA Kİ SOKAK MÜZİSYENİNİN ORMAN YANGINLARINA ACILI İSYANI

ALANYA’DA Kİ SOKAK MÜZİSYENİNİN ORMAN YANGINLARINA ACILI İSYANI

Ağustos 6, 2021 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Son günlerde yaşanan orman yangınları herkesi hüzünlendirdi. Yetkililerin yoğun mesaisi ve halkın desteği ile yangınla mücadele sürüyor. Şehre geldiğimizde sokaklarda acı bir kemençe sesi ile buruk bir ortam gördük.  Samsunlu müzisyen Habib Alev ile karşılaştık onu kemençesi ile sokakta müzik yaparken görüp tanıştık. Yangın hakkındaki görüşlerini aldık.

Ormanda zor şartlar altında süren yaşam tüm şehri etkiliyor.

Antalya bölgesinde ve yurdun 14 ve üzeri bir çok bölgede süren dehşet verici yangın herkesi ve her kesimi etkiledi. Proje kapsamında uyguladığımız çalışmalar ardında şehre indiğimizde yaşanan olaylar hakkında yanık sesiyle sokak müziği yapan @habibalev554 sosyal medya adı ile yaygın olmaya çalışan kemençeci Habib Alev, Ülkemizde olan bu yangınlar gerçekten üzücü, ülkemizin imajı açısından üzücü bir olay, ekonomik açıdan üzücü bir olay, insanlar açısından üzücü bir olay ve hayvanlar açısından üzücü bir olay. Oradaki canlılar onlar sonuçta onlar bizim değerlerimizdir. Bu yangınlar bilinçli yapıldı. Yani bu olaylar hepimiz için üzücü. Bu olaylar ne için yapıldı? Neye kurban edildi? Bilemiyoruz… Tabi ki bu durum er geç ortaya çıkacak. İlerleyen zamanlarda ne olduğunu göreceğiz. Basit bir olay değil bu diyerek sözlerine yer verdi.

Ülkesi ve kendi namına üzüntü duyduğunu belirten kemençeci sokaklarda yanık kemençe sesi ile yaşamına devam ediyor.

Alanya’ya tatil için gelmiş konuklar durumu üzüntü ile karşıladı. Yardım toplama üniteleri ve destek grupları yangın alanlarına gidip şehre geri dönüyorlar. Sokak da buruk bir ortam hüküm sürerken karşılaştığımız kemençeci Habib Alev, ek bir iş olarak sokak müzisyenliği yaptığını söyledi. Aslen Samsunun Terme’nin Bazlamaç beldesinden olduğunu uzun yıllar Alanya’da çalıştığını anlattı. Habib Alev @habibalev554, Yetkililerden sokak müzisyenlerine sahip çıkılmasını resmi bir uygulama yapılmasını istedi.

Sokak müzisyenleri için her şehir yerel yönetimi resmi bir alan oluşturmalı.

Sokak müzisyenliğini sokakları neşelendirmek için seçtiğini söyleyen Habib Alev sokaklarda kendin daha özgür hissettiğini anlattı. Trabzon iline ve halkına teşekkür ederek sözlerine devam etti. Trabzon’u herkesin örnek almasını istiyorum.  Sokak müzisyenlerine sahip çıkılmasını ve desteklenmesini mutlaka ve mutlaka onlara yer verilmesini istiyorum. Trabzon gibi kimi şehirlerde resmi onaylı yerler müzisyenler için planlandığını söyledi. Alanya sokak müzisyenleri için çalışmalar yapılıp desteklenmeli.. Bizler sokaklarda bir kültür bir yaşam anlatıyoruz. Diyerek sözlerine devam eden Kemençeci Habib Alev, müzik yaparak şehrimizin tanıtımını yapıyoruz.  Şehre gelen turistlerin kültürü paylaşmaları adına yetkililerden çalışmaları için destek beklediklerini söyledi. Yetkiler ile konu hakkında yaptıkları görüşmelere rağmen dönüş yapılamadığına dikkat çekti. Sokak müzisyenlerine sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Habib Alev, Sonuç olarak kültürel bir mesele bu sokak müzisyenlerine sahip çıkılmasını istiyorum. Kültürel bir mesele bu.. kültürel bir varlıktır sokak müzisyenleri diyerek konu hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Tıkla Paylaş!