Alanya Mahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top Yaptığı Uygulamaları Anlattı

Alanya Mahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top Yaptığı Uygulamaları Anlattı

Kasım 25, 2020 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Alanya Mahmutlar Mahallesi muhtarı Ahmet Top Mahmutlar mahallesi sakinlerine ve bölgede yaşayanlara desteklerini sürdürüyor. Zor bir dönem yaşayan mahalleli için destek alarak yardımcı olmayı hedefleyen Ahmet Top’un çalışmalarını yakından takip etmeyi sürdürüyoruz.

İş Zamanı Tv olarak Alanya Mahmutlar mahallesi muhtarlığını ziyaret ettik. Ahmet Top Alanya’daki sayılı büyük mahallerden biri olan Mahmutlar Mahallesinde kışın yerleşik yaşayan kişiler hakkından bilgi verdi. Mahallede yaklaşık 40 bin Türk ve en az  40 ayrı ülkeden gelip yerleşik yaşayan 12- 15 bin arası nüfusun yerleşik olduğunu belirtti. Kışın 60 bin yazın 70 – 80 bine yakın bir nüfus mahallede yaşamakta olduğunu Mahmutlar Akdeniz’in parlayan yıldızı.

Bölgenin belli başlı sorunları olduğuna değinen Mahalle Muhtarı Ahmet Top. 8 okulun yer aldığı Mahallede 6 bin Öğrencinin eğitim gördüğünü öğrencilerin kullanabileceği acil çok amaçlı kullanabileceği sosyal tesis ve halı spor salonuna gereksinim olduğuna sözlerinde yer veren Ahmet Top.

Bölgede Lise ve yüksek okula ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek mahallenin 3 bulvarı olduğunu 5 km bulvar ve 7 km sahil yolu 18 alt geçit olduğunu fakat alt geçitlerin hijyen bakımından yetersiz olduğuna değindi.

Mahallenin Pandemiden dolayı gelen turistlerin geri gitmediğini pandemi vaka sayısının Mahmutlar mahallesinde az olduğunu turistlerin bölgeden çok memnun kaldığını anlattı.

24 Kasım Öğretmenler gününe de değinen Mahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top, Bu gün 24 Kasım Öğretmenler günü ve buradan da Laik Atatürkçü Öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutluyorum. Diyerek sözlerine devam etti. Mahmutlar mahallemizde pandemi vakası çok az durumda yoğun bakım üniteleri yoğun değil. Yanılmıyorsam karantinalarla birlikte 50 – 60 kişi var oda olağan bir sayı bölge için… Buda neden maske hijyen mesafe kurallarına insanlarımız uyuyor. Turistlerimiz dalında Avokado, Muz, Çilek ve limon yiyor ve meyve fiyatları ucuz. İklimde güzel olduğu için turistlerimiz buraya yerleşiyor ve yerleşenlerde geri dönmüyor. Yani Mahmutlarımız şu an emin ellerde güvenliğimizde jandarmamız tarafından canla başla jandarmamız asayişi yapıyor ben onları canı gönülden tebrik ediyorum.

Mahalle muhtarlığında yaptığı çalışmalardan söz eden Ahmet top Kazak Derneği ile yaptığı çalışmalara değindi. Yaz döneminde derneğin öncülüğünde 2 defa kumsalın temizliğini yaptık. İnanın onlar Rusya’dan gelmişler buranın kıymetini daha iyi biliyorlar ama maalesef

Plajlarda Alanya Belediyesi tarafından yaptırılmış duşa kabin var korumuyorlar hijyen yok o duşa kabinleri söküyorlar. Temiz kullanım yok hak tarafından. Ama tuvalet olmadığı zaman tuvalet yok deniliyor.

Bir turist içtiği sigara izmaritini, otelinin kül tablasına götürüyor. Ama maalesef bazı duyarsız insanlar  mısır yiyor atıyor karpuz yiyor atıyor. Mangalı yapıyor kömürü orada bırakıyor. Yani biraz daha ciddi sahilimize iyi bakmamız gerekiyor. Tabi sizlerle beraber inşallah Nisan – Mayıs aylarında sezon başlamadan önce hep beraber. Bir etkinlik yapmamızı isterim. Ayrıca bizim yamaç paraşütümüz vardı 10 km üzeri mesafede burada Cebel-i Reis Dağı eteğinde yamaç paraşütü yapılıyor. Bizim bölgede 20 kadar paraşüt açılabilir fakat orman koruma ve bölge buna izin vermiyor. Buradan yolu asfalt değil ormandan ve bölgeden gerekli izinlerin alınarak bölgede çalışma yapmak için izin alınarak kompleks kurulması konaklana bilecek bir otel yapılıp tesis kazandırılırsa bölge uluslararası bir zenginlik kazanır.

Bir diğer beklentide olan projenin de Cebel-i Reis Dağı dağına 5 km mesafeye bir teleferik yapılması bölgeye turizm açısından katkı sağlayacağını söyledi.

Pandemi döneminde yaptığı çalışmaları anlatan Ahmet Top, 12 bin kişiye maske yaklaşık 800 -850 kişiye de yardım edildiğini belirtti.

Etkinlikleri destekleyen Bağışçı kurum, kuruluş,  şahıs ve iş adamı hayır severlere teşekkür etti.  

Biz bu Pandemi döneminde belediyelerden pek yardım görmedik yalnız kaldık ama o açığı iş adamlarımızla hayır severlerimizle esnaflarımızla duyarlı insanlarımızla kapattık. Bu pandemi her halde Almanya’da, Amerika’da ve herhalde Dünyada Türkiye’de aşı bulundu diye müjdeler alıyoruz. 10 Aralıkta Dünya sağlık örgütünden İnşallah geçer herkes aşısına kavuşur. Bu Pandemiden kurtuluruz diye düşünüyorum . Hazirana ter temiz bir dünya olarak gireriz diye umut ediyorum. Teşekkür ederim diyerek önemli açıklamalarda bulundu.  

Röportaj: Selma Kılınç

Tıkla Paylaş!