Mayıs 13, 2017 1 Yazar: Özlem KIRGEL

Çağımızın sorunlarından biri de enerji ve geliştirilebilir enerji kaynakları bulmak, bu durum kritik önem taşımaktadır.

Çoğalan nüfus ve yerleşim yerlerinin artması alternatif enerji üretimini gündeme getirmekte olup bilim insanları alternatif enerji kaynakları geliştirmekte ve çözümler aramaktadır.

Dergimizin bu sayısında çok tartışma getiren Nükleer reaktörlerin problemini işlemek istedik.

Nükleer enerjinin kullanımı ekonomik; fakat çevreye verdiği zarar insanlık tarihine damga vuran tartışmalara neden oldu. Nükleer enerjinin kullanımıyla ilgili olarak yüz yıl sonrasında insanoğlunu nelerin beklediği uzmanların öngörüsünde irdelenip değerlendiriliyor.

Nükleer enerji nedir? Nükleer santraller kurmak zorundaysak ne tür önlemler almalıyız gibi soruların yanıtlarını arıyoruz. Yaptığı keşifler ve konu alanında geliştirdiği projesiyle Nükleer enerji kullanımında çözüm önerisi Faruk DURUKAN’dan geldi.

Daha önce yaptığımız çalışmalardan biri de organize sanayilerimiz oldu. Projemizin hazırlıklarında Anadolu OSB’yi tanıdık ve teknolojik yenilikleri, sanayileşme alanında uluslararası uygulamalarını inceleme fırsatı bulduk. Organize sanayi ve iş dünyasında başarılı çalışmalarıyla Hüseyin Kutsi TUNCAY, özel röportajımızda sizinle olacak.

TÜRKSAT, KKTC’de yeni bir projenin uygulamasına başladı. Kıbrıs’da e- devlet uygulaması yurt dışındaki başarılı çalışmalardan biri, TÜRKSAT yeni çalışmaları ile her zaman dinamik olmayı sürdürüyor.

Konya’dan Zarife DÖNMEZ AYDOĞMUŞ’la emlakçılık sekörü ve yatırımlar hakkında konuştuk. Gayrimenkul yatırımları ve Konyadaki çalışmlarından söz ettik.

“Sevil’in Mutfağı” Tv programıyla tanınan, ekranların sevilen yüzü Sevil ÇAKAR ile Alanya’da buluşup biraz mutfak biraz da yaşam üzerine sohbet edip Mevlüt ÇAKAR ile arıcılık sektörü üzerine kısa bir söyleşi yapma imkânı bulduk.

Ankara’nın tarihi mekânlarından Ankara Kalesine gittik. Kıvırcık Usata Kınacızade Konağı’nda tarihe araladığımız kapıda hatıralarımızı andık. Gölbaşında mola verip Kasımbey’i Ziyaret ettik. Latife ve Adnan Tan ile sanat ve doğa üzerine sohbet ettik.

Doğaya ve çevreye saygı hakkında konuştuk. Resim, Yaloz ve Tahnit sanatı üzerine çalışmalarını inceleme fırsatı bulduk.

Bu sayımızda yazarlarımız, Selma Kılınç, Melis Atay ve Ulaş Ünlü’nün yeni yazıları yer alıyor.

Gezi yazımızda Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyünü ziyaret ettik. Uygulanabilir projeleri AR-GE çalışmalarını bu köyde keşfetmek mümkün. Ayrıca Kaz Dağlarında kurulmuş yaşayan müzeyi ziyaret ettiğinizde bölgenin florasını ve faunasını gözlemleyip deneyimleme fırsatı bulacaksınız.

Tıkla Paylaş!

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.