1 Aralık İtibari ile Alınan Salgın Tedbirleri Hakkında Esnafımızla Konuştuk

1 Aralık İtibari ile Alınan Salgın Tedbirleri Hakkında Esnafımızla Konuştuk

Aralık 2, 2020 Kapalı Yazar: Özlem KIRGEL

Alanya esnafı ile işletmelerinde yaşanan sorunlar hakkında konuştuk. 1 Aralık itibari ile yayınlanan yeni salgın tedbirleriyle esnaf farklı önlemler almayı sürdürüyor. Alınan önlemler doğrultusunda bir Lokanta ve gıda sektörü yerinde hizmeti durdurdu ya da paket servis uygulanmasına başladı. Yeni uygulamalar hakkında esnafımızın görüşlerini aldık.

Konu hakkında açıklama yapan Mustafa görk,  restoranı işletiyorum 10 aydır. Devrini aldıktan sonra Pandemi ile karşılaştık ve bu durumdan hiç memnun değiliz. Devletimiz sağ olsun yeni yasalar getirdi. Getirdi ama esnaf kardeşlerimizi bir tane düşünen yok. Daha doğusu fakir fukaraya ve bu esnafları bir tane düşünen devlet büyüğümüz yok. Ben bundan çok şikayetçiyim. Biz paket çalışıyoruz. Ha polisi tehlikeye atmışsın ha jandarmayı ha beni. Ben her eve girip çıkıyorum paket götürüyorum.

Sandalye masalarımız toplandı ama bekleme sırasında 10 – 15 kişi döner sırası bekliyor. Ne anlamı kaldı yine iç içeyiz. Yine sosyal mesafe yok aynı olayla karşı karşıyayız. Yani bu kısıtlamaları yapıyorsak esnaflarla düşünelim. Benim kredim, dükkân kiram durmuyor. Vergim, su faturalarım bağ-kur ödemelerim durmuyor. Bu ödemeleri de durduralım.

Ben devletimize kızmıyorum bazen bizim insanlarımızda hak ediyor. Bazen sahile gidiyorum adam hanımını ve çocuklarını almış yürüyüşe çıkmış Alış veriş merkezlerinde herkes gezip dolaşıyor.

İşi yoksa kimse çıkmasın. Bir şey alınacaksa 1 kişi çıksın evin işini görsün. Dikkatli olmalıyız.

Sözleri ile uyarıda bulunan Mustafa GÖK salgın döneminde yaşadığı sorunları anlattı.

İşletme sahibi eşi Solmaz GÖK, bu işletmenin sahibi eşimle birlikte işletmemizi kurduk. Kurduktan 1 ay sonrada Pandemi başladığı için sorunlar problemler bir türlü bitmek bilmedi. Diyerek açıklamada bulundu.  Eşi ve çocukları ile  faaliyetlerini sürdürmeye çalışan aile zor  dönemi atlatmaya gayret ediyor. 1 Aralık bugün itibari ile genelge yayınlandı. Yeni önlemler hakkında görüşlerini aldığımız

Solmaz Gök, Ya milletimiz evden dışarı çıkmayacak ya da devlet büyükleri bir iş birliği yaparak tüm dükkanları kapatacak.  Ama bu arada vergi ve kira ödemelerini durdurma şartı ile bunu yapacak ki millet ona göre işini planlasın.  Diyerek yaşadıkları sorunlardan söz etti.

Röportaj : Selma Kılınç

Tıkla Paylaş!